25.05.2019 | 01:16 strona główna | patronat | kontakt
V Liceum Ogólnokształcące
Współpraca z Komendą Miejską Policji Współpraca z Komendą Miejską Policji
w Gdyni
Kliknij tutaj aby uzyskać szczegółowe informacje.
Patronat Akademii Marynarki Wojennej Patronat Akademii Marynarki Wojennej
Wykłady, kursy, kontakt z wykładowcami.. To i wiele więcej zapewnia nam ścisła współpraca z AMW.
Uroczysta Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
18.11.2016 | 20:53

10 listopada odbyła się, po dwóch tygodniach intensywnych prób, uroczysta akademia szkolna z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Hasłem przewodnim było „ Nie gniewaj się na mnie, Polsko”, a udział w niej wzięli uczniowie naszej Szkoły: Paula Trzonkowska, Łukasz Oleksik, Natalia Kusnierek, Dominika Górak, Krzysztof Brodzik, Joanna Żmuda, Marcin Jasicki, Zuzanna Dziób, Klaudia Kamińska, Weronika Groth, Aleksandra Ceplin. Nagłośnieniem zajmowali się Michał Tubilewicz i Maciej Konarski. Uroczystość wyreżyserowała pani Anna Kwiatkowska, kostiumy dostarczyła pani Wiesława Krajewska. Akademię zaszczycili swoją obecnością szacowni Goście z Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Straży Pożarnej, Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej.

X jubileuszowe zmagania z poezją w języku rosyjskim
10.11.2016 | 16:39

Dnia 4 listopada po raz kolejny w Naszym liceum rozbrzmiewała poezja rosyjska.
W tym roku były to już X jubileuszowe zmagania z poezją w języku naszych sąsiadów. Uczniowie tym razem zmierzyli się z trudną poezją Osipa Mandelsztama ,uważanego za jednego z największych rosyjskich poetów XX wieku, który zginął za swoją poetycką twórczość w sowieckim łagrze. 5 stycznia 2016 roku świętowano na świecie , i w Polsce również, 125 rocznicę urodzin poety, który urodził się w Warszawie. Konkurs był zwieńczeniem pracy na lekcjach i zajęciach dodatkowych poświęconych poznawaniu biografii poety, jego twórczości i czasów stalinowskiego terroru, z którymi Mandelsztam walczył swoją poezją aż do śmierci. Młodzież z zapałem poznawała kolejne fakty z życia tego nietuzinkowego wrażliwca , a jego poezja była niezłą gratką tylko dla najwytrwalszych ,ze względu na duży ładunek emocjonalny i zawiłości językowe.
Podczas konkursu Nasi uczniowie pokazali ,że dali sobie z tym zadaniem radę, a niektórzy jak Kinga Kwella ( I miejsce ) nawet „śpiewająco „ przedstawiła wiersz „ Zaproszenie na księżyc „ , czym zachwyciła członków jury i ujęła słuchaczy .Zaś uczeń Krzysztof Zieliński ( wyróżnienie)zaprezentował ten wiersz w wersji żartobliwej i został nagrodzony burzą oklasków.
Motyw muzyczny poezji Mandelsztama bardzo ujął uczniów i chętnie słuchali poezji śpiewanej do wierszy poety w języku rosyjskim i polskim, nie tylko na zajęciach ale i w domu. Niektórzy nawet śpiewali sobie na przerwach .
Wiersz „ Skrzypek Hercowicz”, tak pięknie śpiewany przez Ewę Demarczyk, na naszym konkursie przedstawiła po rosyjsku w ciekawej interpretacji uczennica Anastasija Pakhar ( II miejsce ),której występ docenili nie tylko słuchacze ale i jury konkursowe. Zwieńczeniem popisów recytatorskich była brawurowa interpretacja słynnego wiersza „ Kremlowski góral „ w wykonaniu Konstantyna Tkacza ( I miejsce ).Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk pani Dyrektor Doroty Dunst dyplomy z podziękowaniem za udział w tym emocjonującym konkursie wraz z życzeniami dalszych sukcesów.
Wymienieni uczniowie będą reprezentować Naszą szkołę na konkursie międzyszkolnym już w najbliższą środę, tj. 9 listopada w XIX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku .
Trzymamy za nich kciuki !!!
Chcecie zobaczyć jak było ? Zaglądnijcie na Naszą szkolną stronę , bo wkrótce pojawią się w galerii zdjęcia z tego niecodziennego wydarzenia w życiu szkoły . Może w przyszłym roku Wy zapragniecie zmierzyć się z tym zadaniem. A warto sprawdzać się na scenie, rozwijać swoją wrażliwość na poezję, by stawać się bogatszym i silniejszym wewnętrznie człowiekiem. Zachęcam wszystkich niezdecydowanych, nieśmiałych, bo sukces jest w Waszych rękach. Dajcie sobie tylko szansę, a ja Wam w tym pomogę.
Irena Komorowska

Zajęcia muzealno-poznawcze klasy III c
08.11.2016 | 18:25

27 października klasa IIIc uczestniczyła w wycieczce do Gdańska, pod opieką p.Kwiatkowskiej i p. Płonki. Wychowankowie szukali wskazanych w otrzymanych zadaniach zabytków Gdańska (Dom Ferberów, Doma Schumanna, Ratusz, Kościół Mariacki, Żuraw, Neptun, i inne) a następnie przeprawili się promem na Ołowiankę do Muzeum Morskiego. W Muzeum wzięli udział w lekcji na temat „ Bitwa pod Oliwą”, w czasie której poznali dzieje wojen polsko-szewdzkich w XVII wieku, ze szczególnym akcentem na bitwę oliwską i postać Arendta Dickmana, patrona ulicy, przy której mieści się nasza Szkoła. Ponadto uczniowie mieli możliwość odkryć, jak wyglądało codzienne życie na XVII-wiecznym okręcie i nabyli ciekawą umiejętność załadowania i wystrzelenia działa! Ostatnim etapem wycieczki był Ośrodek Kultury Morskiej, gdzie młodzież w formie interaktywnej zabawy poznała historię łodzi od czasów najdawniejszych po współczesne.

Klasa 2b na trasie: Częstochowa – Wieliczka – Zakopane – Kraków
08.11.2016 | 18:22

W dniach: 17 – 20 października uczniowie klasy 2b wraz z opiekunami wzięli udział w upragnionej wycieczce, która dostarczyła sporo wrażeń i niemałej porcji informacji o malowniczych miejscach oraz obiektach niezwykle ważnych dla naszego dziedzictwa kulturowego.
Dnia pierwszego udaliśmy się do Sanktuarium, położonym na wzgórzu Jasnej Góry, jednego z ważniejszych miejsc kultu maryjnego. To również najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz zbiorem wielu innych dzieł sztuki, stanowiących w większości dary wiernych.
Kolejnym punktem programu była kopalnia soli „Wieliczka”, jedna z najstarszych zakładów przemysłowych na świecie, której początki sięgają XIII wieku. Przez całe stulecia stanowiła źródło dochodów państwa, dzisiaj jest jednym z najchętniej odwiedzanych, polskich obiektów turystycznych. Podziemna Wieliczka to blisko 300 km chodników i około 3000 komór. Część udostępniona dla turystów obejmuje 3,5 km odcinek, położony na głębokości od 64 m do 135 m. Dzięki uprzejmości pana przewodnika, wszyscy uczniowie mogli odbyć niesamowitą podróż w czasie, zapoznać się z niezwykle trudnymi i niebezpiecznymi warunkami pracy, pokonać niezliczoną liczbę stromych schodów i korytarzy oraz wysłuchać ciekawych opowieści, związanych z tym miejscem.
Kolejny, drugi dzień wymagał od wszystkich niesamowitej kondycji, gdyż przewidywał wyczerpujący spacer Doliną Kościeliską, która rozpościera się od podnóża Tatr aż po ich grzbiet, co daje 9 km długości. Po śniadaniu, z zapasem prowiantu i sił do pieszej wędrówki, pod opieką pana przewodnika mogliśmy bezpiecznie wyruszyć na spotkanie z Matką Naturą, gdyż Dolina Kościeliska jest Jej prawdziwym arcydziełem. Przez dolną część przepływa Potok Kościeliski a górną część tworzą krystaliczne skały o zbójnickich kształtach i nazwach, natomiast rwące, górskie potoki, płynące w skałach, wyżłobiły większe i mniejsze szczeliny, które na przestrzeni lat zmieniły się w jaskinie. Do najsłynniejszych należą: Mroźna, Mylna, Raptawicka, czy Smocza, którą przemierzyliśmy wraz z naszym przewodnikiem. Przeprawa nie była łatwa, wymagała dużej uwagi, skupienia a przede wszystkim współpracy zespołowej.
Zmęczeni, ale zadowoleni ruszyliśmy w drogę powrotną, zatrzymując się przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. To rzymskokatolickie sanktuarium maryjne zostało wybudowane w podziękowaniu za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Jego głównym elementem jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej, wzniesiony w latach 1987-1992. Ważną informacją jest również fakt, iż świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II w czerwcu 1997 roku, w czasie VI pielgrzymki do Polski.
Trzeciego dnia ruszyliśmy do Zakopanego, zimowej stolicy Polski, niewątpliwie uroczego miasteczka, w którym można poczuć mieszankę kultury góralskiej i miejscowego folkloru. Oprócz spaceru po Krupówkach, które najczęściej są odwiedzane przez turystów, udaliśmy się w kierunku Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Można odnaleźć tam groby tych, którzy wpisali się w historię miasta, tworzyli jego rzeczywistość i legendę, np. Stanisława Witkiewicza, Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. To również miejsce pamięci przewodników tatrzańskich, ratowników górskich i sportowców. Większość nagrobków tego cmentarza to niepowtarzalne dzieła sztuki, wykonane w drewnie lub metalu, rzeźbione motywami podhalańskimi. Wiele z nich pochodzi z pracowni Władysława Hasiora. Odwiedziliśmy również najstarszy, drewniany kościół , zwany Starym Kościołem, który znajduje się tuż przy cmentarzu.
Wielką atrakcją Zakopanego jest wjazd wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt Wielkiej Krokwi, skąd można podziwiać niesamowite widoki i panoramę miasta. Chociaż decyzja należała do trudnych ze względu na przerażającą wysokość, wszyscy zdecydowaliśmy się jednak zmierzyć z własnymi słabościami. Ostatecznie, warto było, trochę strachu, ale jakie emocje…!
Ostatniego, czwartego dnia naszej wycieczki wybraliśmy się do Krakowa, kiedyś jednego z najważniejszych ośrodków naukowych i kulturalnych kraju, o czym przypominają liczne zabytki. Większość z nich usytuowana jest wokół słynnej Drogi Królewskiej, która rozpoczyna się na Kleparzu i ostatecznie dochodzi do Wzgórza Wawelskiego, gdzie rozciąga się Zamek Królewski i Katedra Wawelska. Z pomocą przesympatycznej pani przewodnik, odbyliśmy fascynującą podróż w głąb historii Polski, w czasy zarówno jej świetności jak i upadku. Zwiedziliśmy okazały Zamek Królewski, Katedrę Wawelską, która jest nie tylko najsłynniejszą w Polsce nekropolią królewską, ale także prawdziwym panteonem narodowym. We wnętrzu świątyni pochowani zostali nie tylko biskupi krakowscy, ale i najbardziej zasłużeni dla ojczyzny Polacy. Obok Katedry na Wawelu, Kościół Mariacki stanowi najważniejszą świątynię Krakowa. Przez wieki otoczony był opieką bogatych rodzin mieszczańskich, dzięki czemu dziś budowla ta należy do grona najznakomitszych obiektów architektury sakralnej w Polsce. Prawdziwym skarbem Kościoła Mariackiego jest ołtarz autorstwa Wita Stwosza – największy tego typu gotycki obiekt w Europie. Jego monumentalność i przepych zrobił na nas niesamowite wrażenie. Nie sposób pominąć jeszcze wiele, ciekawych miejsc, np. Pałac Biskupi, który jest największym po Wawelu pałacem krakowskim. To właśnie tutaj z tzw. „okna papieskiego” Jan Paweł II prowadził wielogodzinne rozmowy z wiernymi, na uwagę zasługuje również Rynek Główny z Sukiennicami, niegdyś miejscem odwiedzanym przez kupców, dziś przede wszystkim przez turystów, czy Collegium Maius, najstarszy budynek należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziś w jego wnętrzach można oglądać wspaniałe eksponaty przedstawiające historię krakowskiej uczelni. Uczniowie mogli także podziwiać bazylikę św. Franciszka z Asyżu, budowlę gotycką, zdobioną wspaniałymi witrażami autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.
Spacer po uroczych uliczkach Krakowa zakończył kilkudniową wycieczkę, która była z pewnością wspaniałą lekcją historii dla wszystkich uczestników.
Alicja Nawrocka


Wewnątrzszkolny system oceniania
Komunikat
Komunikat Dyrektora Szkoły
XXVII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
 • P
 • W
 • Ś
 • CZ
 • P
 • S
 • N
 • 29
 • 30
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • zobacz pełny harmonogram roku szkolnego
  Nasza szkoła
  XXVII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
  Gdyńska giełda szkół
  UCZYMY RATOWAĆ !!!
  Gala podsumowująca Projekt "Gdynia, moje miasto - okno na świat"
  Wybory do SU w VLO
  „Młoda Krew Ratuje Życie”
  Konkurs "Wycieczka po Gdyni bez barier"
  Konkurs: Mowa na cześć Gdyni z okazji jej 93
  Zajęcia w szpitalu grudzień 2018
  Warsztaty i wykłady UG 2018
  I etap konkursu "Potyczki ekonomiczne 2019"
  Półfinały ogólnopolskiego konkursu Młody Lean Lider
  Warsztaty filmowe
  Urodziny Gdyni – „Gry miejskie”
  Konkurs Recytacji i Poezji Śpiewanej o Gdyni i morzu
  Msza pogrzebowa kpta Aleksandra Pawelca
  Wycieczka biblioteczna: "Stacja Kultura" w Rumi
  Szkolny Konkurs Języka Polskiego
  Warsztaty kreatywnego pisania
  II Pomorska #KOMORKOMANIA
  Kiermasz na rzecz Gdyńskich Hospicjów
  Wojewódzki Konkurs Małych Form Bajkowych w języku rosyjskim
  Kampania "BIAŁA WSTĄŻKA"
  60-lecie Honorowego Krwiodawstwa PCK
  Gdynia, moje miasto - okno na świat: Konkurs "Gra Miejska"
  Warsztaty – „WIELKA EMIGRACJA”
  Zajęcia z asertywności ze Szkołą TURBO Jazda Tadeusz
  Wieczór w Teatrze Muzycznym
  Rozwijamy kompetencje w ramach warsztatów międzykulturowych
  Nocne Manewry Ratownicze 2018
  100-lecie odzyskania niepodległości
  Szkolny konkurs recytatorski „Morze w rosyjskiej poezji"
  Warsztaty w Przedszkolu nr 35 "Pod żaglami"
  #KOMÓRKOMANIA - 21 potencjalnych dawców ❤
  Przedszkolaki w pracowni komputerowej
  Na styku kultur - warsztaty międzykulturowe
  Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej
  Pierwsze zajęcia na Symulatorze Broni Strzeleckiej „Śnieżnik”
  Rajd szlakiem płk. Dąbka
  Przy grobie Patrona
  Apel z okazji Dnia Patrona Szkoły
  Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
  © wszelkie prawa zastrzeżone
  zgodnie z ustawą o prawie autorskim
  i prawach pokrewnych
  V Liceum Ogólnokształcące
  im. płk Stanisława Dąbka
  ul. Dickmana 14
  81-109 Gdynia
  tel/fax: 58 625 44 68
  Dyrektor Szkoły: vlogdynia@wp.pl
  Sekretariat: vlogdynia@o2.pl
  Godziny pracy sekretariatu:
  pn - pt 8.00 - 15.00
  Krzysztof Cwalina
  kkcwalina@gmail.com
  projektowanie stron WWW