25.05.2019 | 01:11 strona główna | patronat | kontakt
V Liceum Ogólnokształcące
Współpraca z Komendą Miejską Policji Współpraca z Komendą Miejską Policji
w Gdyni
Kliknij tutaj aby uzyskać szczegółowe informacje.
Patronat Akademii Marynarki Wojennej Patronat Akademii Marynarki Wojennej
Wykłady, kursy, kontakt z wykładowcami.. To i wiele więcej zapewnia nam ścisła współpraca z AMW.
Dzień Otwarty w V LO w Gdyni
24.04.2016 | 08:05

23 kwietnia 2016 r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Stanisława Dąbka w Gdyni był Dniem Otwartym dla uczniów planujących kolejny etap edukacji. Przychodzili tłumnie, często z rodzicami, którzy sami są absolwentami oksywskiej ,,Piątki”.

W drzwiach V LO witał gości Sarmata, a w budynku – poza informacją na temat oferty edukacyjnej szkoły, prezentacją nowoczesnych pracowni multimedialnych i sal lekcyjnych oraz zaplecza sportowego – czekały takie atrakcje, jak: potrawy z różnych stron świata, gry i zabawy przedmiotowe, przebierańcy w strojach regionalnych i teatralnych.

Dzień Otwarty w VLO dostarczył uczniom i ich rodzicom rzetelnej wiedzy o szkole i kadrze pedagogicznej. Możliwe były rozmowy z nauczycielami i uczniami o stosowanych tu formach pracy oraz możliwościach rozszerzania swoich zainteresowań w trakcie nauki. Na zakończenie tego dnia wszyscy obejrzeli pokaz działań antyterrorystycznych.

Wizyta w gościnnych progach V Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni pomogła zapewne wielu z odwiedzających podjąć ostateczną decyzję dotyczącą wyboru miejsca dalszej nauki.
[WK]

Konkurs Poezji i Prozy Frankofońskiej
19.04.2016 | 16:08

2 kwietnia 2016 roku w Gimnazjum nr 2 w Gdyni odbyl się XXXIV Pomorski Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Frankofońskiej im. Jerzego Lisowskiego.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych , gimnazjów i średnich.
Tak jak w latach poprzednich przedmiotem Konkursu jest recytacja fragmentów prozy oraz poezji napisanej w oryginale w języku francuskim. Wystąpienie powinno trwać ok. 6 minut.
Zwycięzcy Konkursu otrzymali nagrody i dyplomy.
Uczennica naszej szkoly Anna Urbańska z klasy 1b podjęła się tego ambitnego zadania z czego wywiązała się godnie. W nagrodę otrzymała od organizatorów dyplom uczestnictwa.
Gratuluję i mam nadzieję że w przyszłym roku Ania powalczy o podium.
Urszula Kulpa

III miejsce w IX międzyszkolnym turnieju rosyjsko-angielskim.
18.04.2016 | 17:53

13 kwietnia w XIX Liceum ogólnokształcącym im. Mariana Mokwy w Gdańsku odbył się już IX międzyszkolny turniej rosyjsko-angielski.
Nasze liceum reprezentowali uczniowie:
1.Daria Pilacka
2. Julia Marzec
3. Kontanty Tkacz

Kibicowali im dzielnie pozostali uczestnicy turnieju z Naszego liceum i cieszyli się razem z nimi z III miejsca, które zajęła Nasza drużyna w wyniku puktowym ze wszystkich konkurencji.
W związku z dużym zainteresowaniem językiem i kulturą rosyjską turniej odbywa się co roku, przyciągając licealistów i dając im okazję do zademonstrowania i rozszerzenia swojej wiedzy: wykonywania przekładu poszczególnych słów i idiomów z języka rosyjskiego na język angielski, tłumaczenia tekstów, prezentowania rosyjskich piosenek w języku polskim, odgadywania kalamburów i in
Oto lista zadań konkursowych :
1.Tłumaczenie słówek na tempo. Uczniowie tłumaczą 10 słów z j. angielskiego na rosyjski (0-10pkt).
2. Piosenka Zad. 1. – przetłumaczyć z j. rosyjskiego na j. angielski (0-10 pkt)
Zad. dla chętnych – zaśpiewać tłumaczenie po angielsku (0-10 pkt.) lub w oryginale – po rosyjsku (0-5 pkt).
3. Powiedzenia i przysłowia Zad.1 Uczeń z danej drużyny rysuje idiom – pozostali uczestnicy zgadują jaki to idiom (0 lub 5 pkt)
4. Kalambury Poszczególne grupy losują a następnie zgadują po rosyjsku nazwy czynności (pantomima). Podczas pokazywania nie wolno używać słów ani wydawać dźwięków, nie wolno też wskazywać na osoby/ rzeczy znajdujące się w pobliżu (0 lub 5 pkt)
5. Scenki – grupa uczniów z każdej szkoły wybiera dwie osoby do scenek. Uczniowie dostają karteczki z listą słów w j. rosyjskim, których należy użyć podczas rozmowy . Odgrywają scenki w j. angielskim z użyciem tych słów.(0-10pkt).
6. Tłumaczenie słówek na tempo. Uczniowie tłumaczą 20 słów z j. angielskiego na rosyjski. (0-10pkt).
Na zakończenie turnieju zwycięscy otrzymali dyplomy i nagrody pamiątkowe, w tym od Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

Irena Komorowska

Warsztaty w Muzeum Narodowym w Gdańsku
18.04.2016 | 17:49

Uczniowie klasy II a na warsztatach w Muzeum Narodowym w Gdańsku : „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga

Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku mieści się w gmachu klasztoru pofranciszkańskiego. Chlubą gdańskiego muzeum jest tryptyk Sąd Ostateczny Hansa Memlinga (1433–1494), jedno z czołowych arcydzieł piętnastowiecznej sztuki europejskiej…
Uczniowie kl. II a uczestniczyli w czwartek ( 14.04) w zajęciach warsztatowych poświęconych jednemu z najcenniejszych dzieł sztuki znajdujących się w polskich zbiorach. Po poznaniu burzliwej historii tryptyku otrzymali tzw. kartę zadań i pracowali w małych grupach 20 minut. Wyniki ich pracy zostały szczegółowo omówione z panią przewodnik.
Zadania dotyczyły między innymi symboliki, scen biblijnych i motywów ikonograficznych, np. Stworzenie Ewy czy psychostasis (ważenie dusz przez Archanioła Michała).
“Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga to oprócz “Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci najcenniejsze w polskich zbiorach dzieło malarstwa zachodnioeuropejskiego. Do sławy tego arcydzieła przyczyniła się zarówno jego ranga artystyczna, jak i burzliwe dzieje.
Hans Memling należy do najwybitniejszych malarzy europejskich XV stulecia. Podczas około 30 lat działalności w Brugii Memling wypracował sobie wysoką pozycję, a także dorobił się sporego majątku – w roku 1480 został zaliczony do grona najzamożniejszych mieszkańców miasta.
Stosunkowo nieliczne są w jego dorobku retabula ołtarzowe, ale jeśli zyskiwał tego rodzaju atrakcyjne zlecenia, im także był w stanie podołać w ramach swego warsztatu. Takim właśnie dziełem powstałym na zlecenie prywatne jest gdański tryptyk “Sąd Ostateczny” – jedno z największych dzieł Memlinga, a także jedno z najwcześniejszych, został bowiem zamówiony najprawdopodobniej w roku 1467.
Memling był ponadto biegłym i chętnie zatrudnianym portrecistą. Znamy ponad 30 portretów jego autorstwa, a wśród nich szczególnie cenione są dziś te, na których portretowana osoba ukazana jest na tle pejzażu. Liczne ujęcia portretowe odnaleźć można także w jego obrazach religijnych, w tym również w gdańskim tryptyku, na co zwróciła uwagę uczniów pani przewodnik.
Uczniowie poznali dramatyczne peregrynacje tryptyku ,które miały tę dobrą stronę, że dał się on poznać jako arcydzieło europejskiego malarstwa zarówno szerszej, jak i profesjonalnej publiczności. Od tej pory datują się próby naukowych badań nad tryptykiem.
Zajęcia warsztatowe przybliżyły naszym licealistom świat sztuki dawnej i stanowią znakomite uzupełnienie lekcji w szkole. Zostały opracowane z uwzględnieniem podstawy programowej nauczania przedmiotów: język polski, historia i wiedza o kulturze.
Irena Komorowska

Dzień otwarty w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie
18.04.2016 | 16:18

Relacja z wyjazdu klasy 1b do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie

WYCIECZKA uczniów V LO w Gdyni SZKLARSKA PORĘBA – PRAGA – DREZNO
14.04.2016 | 20:29

W dniach od 3 – 8 kwietnia 2016 roku uczniowie klas I i II wzięli udział w wycieczce szkolnej. Celem naszym były Karkonosze i Góry Izerskie oraz dwa miasta europejskie: Praga i Drezno. Wszystkie miejsca w Karkonoskim Parku Narodowych zwiedzaliśmy z przewodnikiem górskim. Zapoznał nas z przyrodą regionu, opowiadał legendy i zaprowadził do ciekawych i urokliwych miejsc: nad Wodospad Kamieńczyk, do Potoku Szklarki, pod Kamień Chybotek oraz do Złotego Widoku. Z okolicznych atrakcji oglądaliśmy również proces produkcji szkła i kryształu w Hucie „Julia” oraz wysłuchaliśmy historii w byłej kopalni uranu w sztolniach w Kowarach.
Relaksującym punktem naszej wycieczki był pobyt na basenie termalnym w jeleniogórskich Cieplicach.
Bardzo ważną atrakcją było zwiedzanie Pragi i jej zabytków. Spacer z przewodnikiem zaczęliśmy na Hradczanach, a następnie Mostem Karola i kolejnymi ciekawymi miejscami dotarliśmy do placu Wacława. Wysłuchaliśmy historii miasta i władców czeskich.
Równie ciekawy był ostatni dzień w saksońskim Dreźnie. Nie można tam być i nie odwiedzić Zwingera – pałacu z I poł. XVIII wieku stworzonego przez Augusta III Mocnego, Obecnie jest to kompleks muzealny. Tam też zobaczyliśmy eksponaty w Sali Matematyczno-Fizycznej, w Muzeum Porcelany oraz obrazy w Gemäldegalerie Alte Meister. Obok Luwru oraz Ermitażu jest to jeden z największych zbiorów dzieł wielkich malarzy na świecie. Następnie przeszliśmy do Katedry św. Trójcy – katolickiej barokowej budowli, a następnie do świątyni luterańskiej Kościoła Marii Panny, zbudowanego w XVIII wieku na Nowym Rynku.
Wycieczka dla wszystkich uczestników była bardzo ciekawa i inspirująca. Przez cały czas pobytu dopisywała pogoda. Wędrówki pozwoliły nam się lepiej poznać, a wspólne śpiewanie przy ognisku zintegrowało grupę jeszcze bardziej.

Organizatorzy: B.Przyradska, K. Żelezik, K. Malec, A.Batko, A.Suska

Finał projektu edukacyjnego ,,Gdynia, moje miasto – okno na świat” w Muzeum Miasta Gdyni
14.04.2016 | 19:11

11.04.2016 r. w Muzeum Miasta Gdyni odbyło się uroczyste podsumowanie XI edycji Projektu Edukacyjnego ,,Gdynia, moje miasto – okno na świat” objętego patronatem wiceprezydenta Gdyni Bartosza Bartoszewicza. Międzyszkolne obchody 90. urodzin Gdyni jako miasta zaczęły się z początkiem roku szkolnego. Laureaci konkursów z gdyńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odebrali teraz dyplomy i nagrody.

W wiosennej atmosferze zwycięzcy konkursów takich, jak: recytacja, poezja śpiewana, fotografia, kabaret, grafika komputerowa, logo projektu oraz laudacja na cześć Gdyni, gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali swoje dokonania przed zgromadzonymi gośćmi. Jedną z kategorii tego projektu był konkurs wiedzy o Gdyni „Moja Mała Ojczyzna”, do którego przystąpili również uczniowie szkół podstawowych. Organizatorami Projektu Edukacyjnego i uroczystości był wiceprzewodniczący Rady Miasta – Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, biblioteki Liceów Ogólnokształcących: III, V i VI oraz Zespołu Szkół Mechanicznych, zespoły humanistyczne działające przy III, V i VI Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni oraz zespół informatyczny przy Zespole Szkół Mechanicznych. Koordynatorkami tegorocznej edycji Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego ,,Gdynia, moje miasto – okno na świat” były: Natalia Chalimoniuk z VILO, Bożena Chmielińska z III LO, Elżbieta Komosińska z Zespołu Szkół Mechanicznych, Urszula Motyl-Śliwa z VLO.
Uroczystość zaszczycili obecnością: wiceprzewodniczący Rady Miasta – Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, autorka i wydawca książek o Gdyni – Małgorzata Sokołowska, Elwira Worzała – prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich . Oddział Pomorski, radny Rady miasta Gdyni – Jarosław Kłodziński, fotografik i autor albumów o naszym mieście – Sławomir Kitowski, dyrektorzy szkół współorganizujących projekt: Dorota Dunst z V Liceum Ogólnokształcącego, Ewa Śliwińska z VI Liceum Ogólnokształcącego, Irena Szafranek z Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Wiesław Kosakowski z III LO w Gdyni.
Atrakcyjne nagrody młodzież zawdzięczała Urzędowi Miasta Gdyni i sponsorom w osobach: Piotr Bujak – przewodniczący Rady Dzielnicy Wzgórze Maksymiliana, Jarosław Kłodziński – Radny Rady Miasta Gdyni, Zenon Roda – przewodniczący Rady Dzielnicy Grabówek.
Podziękowania otrzymali następujący jurorzy konkursów: Małgorzata Sokołowska, Jarosław Kłodzinski, por. Cezarego Dragan, Krzysztof Chalimoniuk, Maciej Kornecki, Urszula Kowalska, Joanna Dąbrowska-Samaszko, Antonina Krewska, Barbara Marczuk-Górka, Mariusz Obarzanek, Mariusz Żarnecki. Wdzięczność okazano również nauczycielom wspierającym młodzież w przygotowaniach do konkursów: Annie Bruckiej z Zespołu Szkół Mechanicznych, Anicecie Cichoszewskiej z ZSO nr 2, Annie Duszak-Kletkiewicz z ZSO nr 1, Annie Hetmańczyk z Gimnazjum nr 1, Małgorzacie Jakubczyk z Gimnazjum nr 18, Mirosławie Kądzieli z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, Wiesławie Krajewskiej z V LO, Magdalenie Latosińskiej z XIII LO, Oldze Malickiej-Kowalczyk z IX LO, Bożenie Pyzie z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, Katarzynie Rogolińskiej z Gimnazjum nr 18, Brygidzie Rutkowskiej z V LO, Krystynie Rutyńskiej z VI LO, Margaricie Tuczko z Gimnazjum nr 2 oraz Alicji Wirskiej z ZSO nr 2.

Oto nagrodzeni uczniowie z VLO w Gdyni:
KONKURS WIEDZY O GDYNI: miejsce III – Aleksander Stanik (V LO)

KONKURS MOWA NA CZEŚĆ GDYNI: II miejsce – Kostia Tkacz (V LO)
KABARET: wyróżnienie dla kabaretu w składzie – Karol Świerzb, Oskar Kosznik, Krzysztof Mackiewicz, Bartosz Oleśkiewicz (VLO)

POEZJA ŚPIEWANA: wyróżnienie II – Paulina Piechowska i Malwina Zarach ( V LO)
Gratulujemy!
[WK]

Zwycięzcy konkursu JUNIOR BIZNES
10.04.2016 | 19:59

Zapraszamy do artykułu Znamy zwycięzców konkursu JUNIOR BIZNES
Gratulujemy!!!!!

Uniwersytet Gdański Wydział Biologii 21.03.2016
02.04.2016 | 11:50

21 marca 2016r uczniowie klasy 2B ratowniczej oraz grupa uczniów z klasy 2d z naszej szkoły, w ramach projektu Poznaj pracę biologa uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Katedrze Mikrobiologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego nt. „Co w głowie piszczy. Mózg pod lupą i mikroskopem”
Uczniowie poznali budowę i funkcjonowanie mózgu człowieka. Obserwowali atlas mózgu w technice 3D. Poznali również zaburzenia pracy mózgu i ich przyczyny.
Doskonalili umiejętność obserwacji mikroskopowych oraz zasad pracy w warunkach laboratoryjnych.

[IN]

Finał Miejskiego Konkursu Wiedzy o Gdyni
02.04.2016 | 11:19

31 marca 2016 r. odbył się finał Miejskiego Konkursu Wiedzy o Gdyni dla uczniów ,,Gdynia, moja mała ojczyzna”. Konkurs zorganizował i przeprowadził radny Miasta Gdyni Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski. W jury zasiedli m.in.: dziennikarka i pisarka Małgorzata Sokołowska i radny Miasta Gdyni Jarosław Kłodziński.

Reprezentant V Liceum Ogólnokształcącego – Aleksander Stanik przeszedł zwycięsko eliminacje i półfinał, a w finale zajął III miejsce. Wykazał się dużą wiedzą i znajomością naszej dostojnej 90-letniej Jubilatki – Gdyni. Aleksander odbierze nagrody podczas uroczystości w Muzeum Miasta Gdyni 11 kwietnia 2016 r.
Gratulacje dla Aleksandra Stanika i jego opiekuna – prof. Szymona Leppera!

[WK]


Wewnątrzszkolny system oceniania
Komunikat
Komunikat Dyrektora Szkoły
XXVII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
 • P
 • W
 • Ś
 • CZ
 • P
 • S
 • N
 • 29
 • 30
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • zobacz pełny harmonogram roku szkolnego
  Nasza szkoła
  XXVII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
  Gdyńska giełda szkół
  UCZYMY RATOWAĆ !!!
  Gala podsumowująca Projekt "Gdynia, moje miasto - okno na świat"
  Wybory do SU w VLO
  „Młoda Krew Ratuje Życie”
  Konkurs "Wycieczka po Gdyni bez barier"
  Konkurs: Mowa na cześć Gdyni z okazji jej 93
  Zajęcia w szpitalu grudzień 2018
  Warsztaty i wykłady UG 2018
  I etap konkursu "Potyczki ekonomiczne 2019"
  Półfinały ogólnopolskiego konkursu Młody Lean Lider
  Warsztaty filmowe
  Urodziny Gdyni – „Gry miejskie”
  Konkurs Recytacji i Poezji Śpiewanej o Gdyni i morzu
  Msza pogrzebowa kpta Aleksandra Pawelca
  Wycieczka biblioteczna: "Stacja Kultura" w Rumi
  Szkolny Konkurs Języka Polskiego
  Warsztaty kreatywnego pisania
  II Pomorska #KOMORKOMANIA
  Kiermasz na rzecz Gdyńskich Hospicjów
  Wojewódzki Konkurs Małych Form Bajkowych w języku rosyjskim
  Kampania "BIAŁA WSTĄŻKA"
  60-lecie Honorowego Krwiodawstwa PCK
  Gdynia, moje miasto - okno na świat: Konkurs "Gra Miejska"
  Warsztaty – „WIELKA EMIGRACJA”
  Zajęcia z asertywności ze Szkołą TURBO Jazda Tadeusz
  Wieczór w Teatrze Muzycznym
  Rozwijamy kompetencje w ramach warsztatów międzykulturowych
  Nocne Manewry Ratownicze 2018
  100-lecie odzyskania niepodległości
  Szkolny konkurs recytatorski „Morze w rosyjskiej poezji"
  Warsztaty w Przedszkolu nr 35 "Pod żaglami"
  #KOMÓRKOMANIA - 21 potencjalnych dawców ❤
  Przedszkolaki w pracowni komputerowej
  Na styku kultur - warsztaty międzykulturowe
  Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej
  Pierwsze zajęcia na Symulatorze Broni Strzeleckiej „Śnieżnik”
  Rajd szlakiem płk. Dąbka
  Przy grobie Patrona
  Apel z okazji Dnia Patrona Szkoły
  Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
  © wszelkie prawa zastrzeżone
  zgodnie z ustawą o prawie autorskim
  i prawach pokrewnych
  V Liceum Ogólnokształcące
  im. płk Stanisława Dąbka
  ul. Dickmana 14
  81-109 Gdynia
  tel/fax: 58 625 44 68
  Dyrektor Szkoły: vlogdynia@wp.pl
  Sekretariat: vlogdynia@o2.pl
  Godziny pracy sekretariatu:
  pn - pt 8.00 - 15.00
  Krzysztof Cwalina
  kkcwalina@gmail.com
  projektowanie stron WWW