25.05.2019 | 01:54 strona główna | patronat | kontakt
V Liceum Ogólnokształcące
Współpraca z Komendą Miejską Policji Współpraca z Komendą Miejską Policji
w Gdyni
Kliknij tutaj aby uzyskać szczegółowe informacje.
Patronat Akademii Marynarki Wojennej Patronat Akademii Marynarki Wojennej
Wykłady, kursy, kontakt z wykładowcami.. To i wiele więcej zapewnia nam ścisła współpraca z AMW.
O bakteriach na Wydziale Biologii UG
19.12.2015 | 14:31

14 grudnia 2015r uczniowie klasy 2B ratowniczej oraz grupa uczniów z klasy 2d z naszej szkoły,  w ramach projektu Poznaj pracę biologa uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Katedrze Mikrobiologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego nt. Barwienie i obserwacja preparatów komórek bakteryjnych.

Uczniowie poznali technikę i metody wykonywania i barwienia preparatów mikroskopowych komórek bakteryjnych.

Doskonalili umiejętność obserwacji mikroskopowych oraz zasad pracy w warunkach laboratoryjnych.

Udział klas policyjnych w Kampanii „BIAŁA WSTĄŻKA”
19.12.2015 | 14:31

Dnia 10 grudnia 2015 roku w Klubie III Flotylli Okrętów uczniowie klas policyjnych 2 C i 3 C wraz z wychowawcami panią Edytą Szulborską Beatą Przyradską, i w towarzystwie

pani dyrektor Doroty Dunst, brali udział w konferencji pt. „Mamo! Tato! Patrzę na to!” podsumowującej kampanię „Biała Wstążka”.

Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.
Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Jako symbol akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności.

W Gdyni w akcję włącza się co roku młodzież z gdyńskich szkół, nauczyciele, studenci i wykładowcy uczelni, samorządowcy, instytucje, organizacje pozarządowe, firmy prywatne. Do tej pory rozdano już kilkanaście tysięcy białych wstążeczek, ulotek i plakatów informujących zarówno o ideach kampanii, jak i o tym gdzie osoby doznające przemocy mogą znaleźć pomoc.

Tego roku, właśnie 10 grudnia uczniowie klasy 2 C i 3 C wspierali organizatorów swoją pomocą. To oni witali zaproszonych gości, wskazywali miejsca i czuwali, by nikt nie czuł się zagubiony podczas tak ważnego dnia wieńczącego długotrwałe działania na rzecz ofiar przemocy w rodzinie.

Udział klas policyjnych w przedsięwzięciu profilaktyczno – rozrywkowym z cyklu „NIEĆPA 2015”
19.12.2015 | 14:30

Dnia 9 grudnia 2015 roku uczniowie klas policyjnych 2 C i 3 C wraz z wychowawcami panią Beatą Przyradską, Edytą Szulborską i w towarzystwie pani dyrektor Doroty Dunst, brali udział w imprezie z cyklu „NIEĆPA 2015”.

Akcja organizowana była przez Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii a honorowy patronat nad nią sprawowały najważniejsze władze województwa oraz prezydent Miasta Gdyni. Dla naszej szkoły to szczególne wyróżnienie a wszystko za sprawą pani aspirant Barbary Gawłowicz – Witkiewicz, która pamiętała o nas i z ramienia Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, obdarzyła biletami wstępu.

Wydarzenie to miało miejsce na hali widowiskowo – sportowej Gdynia Arena. Impreza składała się z dwóch części.

W pierwszej, profilaktycznej wysłuchaliśmy prelekcji przedstawicieli władz miasta, służb społecznych i organizacji pozarządowych działających w mieście i regionie. Dotyczyły one skutków zażywania używek, w szczególności dopalaczy, możliwości i sposobów szukania pomocy przez osoby uzależnione jak i  ich rodziny.

Część profilaktyczną zakończył koncert zespołu ‘STO%”, którego członkiem jest Piotr Nagiel –prywatnie  terapeuta uzależnień.

W części rozrywkowej wystąpił zespół „ENEJ”.

Było bezpiecznie, ciekawie i …. wesoło. Wszyscy bawili się wyśmienicie.

Z pewnością wiele słów i chwil zostanie w naszej pamięci na dłużej.

Konkurs wiedzy z języka polskiego
13.12.2015 | 13:41

Przez wiele lat w naszej szkole odbywał się Konkurs Ortograficzny, który cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Każdy, chętny uczeń mógł wykazać się znajomością zasad polskiej ortografii, zmierzyć się z rodzimą gramatyką i ostatecznie ocenić własne możliwości.

Od tego roku konkurs został wzbogacony o treści z zakresu literatury i poetyki, co spowodowało, iż zyskał miano Konkursu wiedzy z języka polskiego. Podobnie, jak w minionych latach, chętnych do udziału nie brakowało.

W czwartek, 10 grudnia o godzinie 8.00, uczniowie klas: pierwszych, drugich i trzecich rozpoczęli zmagania z zadaniami i rywalizację o tytuł Mistrza Języka Polskiego. Konkurs dzielił się na trzy etapy, w wyniku których zostali wyłonieni najlepsi.

Tegorocznymi zwycięzcami zostali odpowiednio:

I – miejsce – Oskar Kosznik z klasy 2d,

II – miejsce – Paulina Lewińska z klasy 2d,

III – miejsce –  Patrycja Piórkowska z klasy 3d,

i Patrycja Macoń z klasy 2d.

Zwycięzcy otrzymali słowa uznania oraz dyplomy, które osobiście wręczyła Pani Wicedyrektor

Irena Sińczak. GRATULUJEMY!

organizator konkursu – Alicja Nawrocka

V LO w Szpitalu Św. Wincentego a Paulo w Gdyni
13.12.2015 | 13:41

07 grudnia 2015r uczniowie naszej szkoły z klasy 2b – ratowniczej oraz z klasy 2d – dziennikarskiej w ramach zajęć profilowanych uczestniczyli w pozaszkolnych zajęciach w Szpitalu Św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

Podczas zajęć uczniowie poznali strukturę Szpitala. Uczestniczyli w zajęciach na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym tzw. SOR. Prowadzący zajęcia zaprezentowali sprzęt  medyczny służący do ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczniowie poznali również zasady zatrudnienia i pracy pracowników medycznych.

I.N

Wycieczka do KM PSP w Gdyni
13.12.2015 | 13:40

02 grudnia 2015r uczniowie klasy 1a dziennikarsko – ratowniczej naszej szkoły,  w ramach współpracy odwiedzili Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.

Uczniowie poznali obowiązki i zadania gdyńskich strażaków. Mogli również zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym w czasie zagrożeń pożarowych oraz sprzętem służącym do ratowania życia.

Naszą wycieczkę najlepiej oddają załączone zdjęcia…..

I.N

Zajęcia w WSAiB
06.12.2015 | 15:51

Dnia 3 grudnia 2015r. uczniowie klas 2a i 2c o profilu policyjnym brali udział

w zajęciach organizowanych przez Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu.

Warsztaty połączone z wykładem: „Ślady kryminalistyczne” prowadził dr Wojciech Wosek, funkcjonariusz Policji, były Komendant Komisariatów Policji w Gdyni, znawca problematyki bezpieczeństwa i zagrożeń terrorystycznych.

Na wykładzie uczniowie poznali definicję śladu kryminalistycznego, jego rodzaje, sposoby zabezpieczania, zbierania i identyfikacji. Uświadomili sobie, że każdy człowiek pozostawia po sobie jakiś ślad, który jest charakterystyczny tylko dla niego. Dodatkowo, dzięki bogatemu doświadczeniu wykładowcy wszystko było poparte przykładami.

W części warsztatowej wykładowca zaprezentował walizki – przenośne laboratorium kryminalistyczne i w sposób praktyczny omówił ich zawartość.  Odważny uczestnik zajęć mógł zostać technikiem kryminalistyki lub osobą, od której pobierane były odciski np. linii dłoni.

E.Sz.

Współpraca z policją
06.12.2015 | 15:51

Kolejny rok  przeprowadzane są na terenie V LO w Gdyni zajęcia profilowane z zagadnień prawa karnego i ruchu drogowego dla klas policyjnych.

Wykłady i ćwiczenia prowadzą  panie z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni:

nadkom. Ewa Plucińska  i aspirant Barbara Gawłowicz-Witkiewicz.

Według ustalonego harmonogramu i określonej problematyki, młodzież systematycznie będzie zdobywała wiedzę zgodnie z kierunkiem swoich zainteresowań.

Uczniowie klas trzecich na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki
06.12.2015 | 15:49

Dnia 26 listopada 2015 r. młodzież klas trzecich naszej szkoły odwiedziła Wydział nauk ścisłych na Uniwersytecie Gdańskim. Celem wyprawy było promowanie matematyki

i nauk z nią spokrewnionych.

Przygodę z matematyką rozpoczęliśmy od zwiedzania Wydziału.

Korytarze wypełnione były zainteresowanymi uczniami klas maturalnych i studentami, którzy przygotowali dla wszystkich szereg imprez.

Młodzież V LO uczestniczyła m.in. w interaktywnej wystawie połączonej z konkursem na temat studiowania matematyki na Uniwersytecie Gdańskim. Za prawidłowe odpowiedzi wielu uczestników otrzymało zbiory zadań maturalnych, repetytoria, zbiory przykładowych arkuszy maturalnych.

Kolejnym punktem programu było obejrzenie ciekawego fragmentu filmu o słynnych międzywojennych matematykach ze Lwowa, którzy rozwiązywali problemy natury naukowej w nieformalnym otoczeniu, swojej ulubionej Kawiarni Szkockiej. Wreszcie wszyscy doczekali się udziału w warsztatach pozwalających połączyć wiedzę z praktyką. Niektórzy na ekranach monitorów tworzyli z pomocą studentów „islamskie ornamenty”, inni doświadczali, „jak potęgi są potężne…”.

Było ciekawie. Kto zostanie słynnym matematykiem, fizykiem, informatykiem, bioinformatykiem?

Z pewnością na te pytanie będziemy znać odpowiedź ale za kilka, może kilkanaście lat.

E.Sz.

Nasze sukcesy w IX Międzyszkolnym Konkursie Poezji Rosyjskiej
06.12.2015 | 15:48

3 grudnia (czwartek ) odbył się  już po raz dziewiąty Międzyszkolny Konkurs Poezji Rosyjskiej, którego organizatorem  od lat jest XIX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku.                                                      W tym roku był on poświęcony poezji Siergieja Jesienina, z okazji przypadającej w grudniu 120- ej rocznicy jego urodzin.                                                                                                                                    Do konkursu zgłoszonych zostało  35 uczniów   nie tylko z   trójmiejskich szkół ponad gimnazjalnych, ale  także z innych miast.

Nasze Liceum reprezentowali laureaci etapu szkolnego .

  1. Konstantyn Tkacz
  2. Daria Pilacka
  3. Mateusz Ellwart
  4. Kinga Kolpacz
  5. Magdalena Jeschke

  Uczniowie z dużym zaangażowaniem emocjonalnym zaprezentowali wybrane utwory przed wymagającym jury. Poziom recytacji był w tym roku  tak wysoki że jury miało niezłą „ zagwozdkę „ ,by wyłonić tych najlepszych z najlepszych.                                                  Po burzliwych obradach jury pod przewodnictwem dyrektora Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku ,pana Sergeya Yanyushkina,

  zdecydowało przyznać w tym roku  (oprócz trzech  pierwszych miejsc ) po raz pierwszy  specjalną nagrodę dla  naszego ucznia Konstantego Tkacza za najlepszą, aktorska wręcz, interpretację wiersza S. Jesienia   i wyróżnić dyplomami uznania naszych dwóch uczestników tj. Magdalenę Jeschke i  Mateusza Ellwarta .

  Wymienieni uczniowie otrzymali oprócz dyplomów nagrody rzeczowe.

  Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy z podziękowaniem za udział w  tym emocjonującym konkursie.

  Występy naszych uczestników sfilmowała p. Aneta Batko.

  Wszystkich  Naszym uczniom dziękuję za takie wyróżniające się wysokim poziomem  uczestnictwo  w konkursie i  życzę dalszych sukcesów. Irena Komorowska

  
  Wewnątrzszkolny system oceniania
  Komunikat
  Komunikat Dyrektora Szkoły
  XXVII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
 1. P
 2. W
 3. Ś
 4. CZ
 5. P
 6. S
 7. N
 8. 29
 9. 30
 10. 1
 11. 2
 12. 3
 13. 4
 14. 5
 15. 6
 16. 7
 17. 8
 18. 9
 19. 10
 20. 11
 21. 12
 22. 13
 23. 14
 24. 15
 25. 16
 26. 17
 27. 18
 28. 19
 29. 20
 30. 21
 31. 22
 32. 23
 33. 24
 34. 25
 35. 26
 36. 27
 37. 28
 38. 29
 39. 30
 40. 31
 41. zobacz pełny harmonogram roku szkolnego
  Nasza szkoła
  XXVII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
  Gdyńska giełda szkół
  UCZYMY RATOWAĆ !!!
  Gala podsumowująca Projekt "Gdynia, moje miasto - okno na świat"
  Wybory do SU w VLO
  „Młoda Krew Ratuje Życie”
  Konkurs "Wycieczka po Gdyni bez barier"
  Konkurs: Mowa na cześć Gdyni z okazji jej 93
  Zajęcia w szpitalu grudzień 2018
  Warsztaty i wykłady UG 2018
  I etap konkursu "Potyczki ekonomiczne 2019"
  Półfinały ogólnopolskiego konkursu Młody Lean Lider
  Warsztaty filmowe
  Urodziny Gdyni – „Gry miejskie”
  Konkurs Recytacji i Poezji Śpiewanej o Gdyni i morzu
  Msza pogrzebowa kpta Aleksandra Pawelca
  Wycieczka biblioteczna: "Stacja Kultura" w Rumi
  Szkolny Konkurs Języka Polskiego
  Warsztaty kreatywnego pisania
  II Pomorska #KOMORKOMANIA
  Kiermasz na rzecz Gdyńskich Hospicjów
  Wojewódzki Konkurs Małych Form Bajkowych w języku rosyjskim
  Kampania "BIAŁA WSTĄŻKA"
  60-lecie Honorowego Krwiodawstwa PCK
  Gdynia, moje miasto - okno na świat: Konkurs "Gra Miejska"
  Warsztaty – „WIELKA EMIGRACJA”
  Zajęcia z asertywności ze Szkołą TURBO Jazda Tadeusz
  Wieczór w Teatrze Muzycznym
  Rozwijamy kompetencje w ramach warsztatów międzykulturowych
  Nocne Manewry Ratownicze 2018
  100-lecie odzyskania niepodległości
  Szkolny konkurs recytatorski „Morze w rosyjskiej poezji"
  Warsztaty w Przedszkolu nr 35 "Pod żaglami"
  #KOMÓRKOMANIA - 21 potencjalnych dawców ❤
  Przedszkolaki w pracowni komputerowej
  Na styku kultur - warsztaty międzykulturowe
  Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej
  Pierwsze zajęcia na Symulatorze Broni Strzeleckiej „Śnieżnik”
  Rajd szlakiem płk. Dąbka
  Przy grobie Patrona
  Apel z okazji Dnia Patrona Szkoły
  Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
  © wszelkie prawa zastrzeżone
  zgodnie z ustawą o prawie autorskim
  i prawach pokrewnych
  V Liceum Ogólnokształcące
  im. płk Stanisława Dąbka
  ul. Dickmana 14
  81-109 Gdynia
  tel/fax: 58 625 44 68
  Dyrektor Szkoły: vlogdynia@wp.pl
  Sekretariat: vlogdynia@o2.pl
  Godziny pracy sekretariatu:
  pn - pt 8.00 - 15.00
  Krzysztof Cwalina
  kkcwalina@gmail.com
  projektowanie stron WWW