25.05.2019 | 01:55 strona główna | patronat | kontakt
V Liceum Ogólnokształcące
Współpraca z Komendą Miejską Policji Współpraca z Komendą Miejską Policji
w Gdyni
Kliknij tutaj aby uzyskać szczegółowe informacje.
Patronat Akademii Marynarki Wojennej Patronat Akademii Marynarki Wojennej
Wykłady, kursy, kontakt z wykładowcami.. To i wiele więcej zapewnia nam ścisła współpraca z AMW.
Warsztaty “Spotkania ze Wschodem”
31.10.2015 | 11:43

Dzięki  zaproszeniu  Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego nasi uczniowie mieli przyjemność wziąć udział w IV edycji warsztatów dla licealistów pt. “Okiem etnologa“.   Łącznie zostanie przeprowadzonych w  całej Polsce tylko 20 warsztatów! Projekt jest finansowany w ramach dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

28 października  w ramach projektu zostały  przeprowadzone zajęcia dla uczniów klas drugich i trzecich . Temat warsztatów to „ Spotkania ze Wschodem. Doświadczanie inności w krajach byłego ZSRR.

Miały one  formę aktywnych warsztatów, połączonych z krótkimi formami wykładowymi. Warsztaty zostały  przeprowadzone przez  magistrantów z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego .

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się między innymi : Kto rządzi w rosyjskim pociągu? Co robi dyrektor kołchozu w cerkiewnym chórze? Kim tak naprawdę jest ukraiński nacjonalista? Dlaczego kultura krajów tak bliskich czasem wydaje nam się tak odległa? Jak zdjąć “zachodnie okulary”, przez które nieświadomie patrzymy na Europę Wschodnią? Podczas warsztatów uczniowie  zmierzyli się ze stereotypami i odkryli wartość antropologicznego spojrzenia na Wschód.

Podstawowym celem  projektu „Okiem etnologa” jest rozwijanie wiedzy i umiejętności wśród licealistów w zakresie tematów oraz metod obecnych we współczesnej etnologii i antropologii kulturowej. Nie mniej ważnym celem jest też rozbudzanie naukowych zainteresowań młodzieży,  poprzez pokazanie, że zarówno w kulturach dla nas odległych, jak i w zjawiskach dziejących się tuż koło nas, można znaleźć wiele fascynujących i ważnych wątków. Prowadzący  pokazali młodzieży jak etnologia pomaga zrozumieć otaczający nas świat społeczny przez pryzmat  poruszanego tematu.

Zajęcia odbyły się planowo i zostały przeprowadzone bardzo sprawnie i dobrze metodycznie. Panowie świetnie ze sobą współpracowali i się uzupełniali. Byli spontaniczni, bardzo zaangażowani i kompetentni. Panowała wspaniała atmosfera, która wpłynęła na uczniów bardzo mobilizująco i zmotywowała ich do nieskrępowanego zadawania pytań i spontanicznego wypowiadania swoich poglądów.

Czekamy już od dzisiaj  na kolejny projekt, w którym mogliby wziąć znowu udział uczniowie Naszego liceum.

Irena Komorowska

“Kto? Gdzie? Kiedy?”
31.10.2015 | 11:42

Wzięliśmy udział w międzynarodowym turnieju gry intelektualnej

26 października  2015 r. uczniowie klasy 3 c,  którzy uczą się języka rosyjskiego, wzięli udział w  kolejnej edycji turnieju gry intelektualnej „ Kto ? Gdzie? Kiedy ? „ ,który  wzorem lat minionych  został zorganizowany przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku ( RCNiK) i Uniwersytet Gdański   na  wydziale Neofilologii  Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku.

Turniej  ten cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród trójmiejskiej młodzieży ,a od ubiegłego roku  do rywalizacji dołączyły drużyny z  Rosji, co nadaje tym zmaganiom jeszcze dodatkowego smaczku .

Jest to konkurs dla kreatywnych ,spostrzegawczych i ciekawych świata uczniów. Podsyca ich ciekawość, rozszerza horyzonty, uczy zdrowej intelektualnej rywalizacji  a także  podziwu dla zwycięzców. Wszystko ma znaczenie- znajomość języków obcych,  wiedza interdyscyplinarna, refleks, kojarzenie faktów, zgranie drużyny, szybkość podejmowania decyzji, umiejętność koncentracji w sytuacji stresowej.

W tej edycji konkursu wzięło udział czternaście  sześcioosobowych  drużyn z Trójmiasta  i z Rosji.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji na wysokim poziomie  reprezentanci Naszego liceum zajęli wysokie szóste miejsce w ogólnej punktacji wszystkich czternastu drużyn z obu państw.

Zwycięskie drużyny z Polski i z Rosji otrzymały pamiątkowe puchary z rąk dyrektora RCNiK i nagrody rzeczowe ,które ufundował Uniwersytet Gdański. Pozostałe drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i słowa podziękowania za zaangażowanie i wyrównaną walkę o punkty.

Naszej drużynie należą się  słowa uznania i podziwu ,bowiem od zwycięzców dzieliło ich  tylko kilka punktów. Sprawdzili  się dzisiaj jako grupa i są bogatsi o nowe doświadczenie, które na pewno przyda im się w życiu.

Irena Komorowska

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
31.10.2015 | 11:41

Uczniowie klas ratowniczych – z klasy 1a i 2b, w związku z obchodami Dnia Ratownictwa Medycznego uczestniczyli w spotkaniu z ratownikiem medycznym z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Uczniowie poznali:

zasady zatrudniania i pracy ratowników medycznych w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym;

zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

I. N.

Dzień Edukacji Narodowej
31.10.2015 | 11:40

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w środę 13 października, Samorząd Uczniowski przygotował uroczysty apel, który miał inny niż dotąd charakter.

Po krótkim wprowadzeniu i zapoznaniu z historią Komisji Edukacji Narodowej, prowadzący uroczystość – Joanna Graban z kl. II c oraz Oskar Kosznik z kl. II d – w imieniu wszystkich uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni złożyli podziękowania i życzenia nauczycielom oraz pracownikom naszej Szkoły.

Podczas uroczystości uczniowie klas I – III zaprezentowali swoje talenty. Ciekawe i zaskakujące wszystkich umiejętności uczniów naszej szkoły były oceniane przez Jury w składzie:

mgr  Anna Kwiatkowska,

mgr Marcin Starnawski,

Konrad Graczyk kl. III a,

Aleksander Stanik kl. III a.

Cała widownia gorącymi brawami nagradzała występy koleżanek i kolegów.

Po podsumowaniu wyników największą liczbę punktów za swój wyjątkowy występ uzyskał Kostia Tkacz z kl. I a oraz Maksymilian Wróblewski z kl. III a.

Wesołą formę miał również konkurs fotograficzny przygotowany przez mgr Agnieszkę Ziemak i mgr Katarzynę Malec. Zadaniem klas było odgadnięcie jak największej liczby nauczycieli na zdjęciach z dzieciństwa. Zadanie było trudne, lecz kilku klasom udało się zdobyć główną nagrodę – kupon zwalniający klasę ze sprawdzianu lub kartkówki w dniu pisania.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości.

Samorząd Uczniowski

Sprawozdanie z wolontariatu hospicyjnego uczniów V LO
20.10.2015 | 19:53

Aby przeczytać pełny tekst kliknij tutaj!

Wycieczka do Muzeum Stutthof
20.10.2015 | 19:51

Dnia 7 października 2015 r. wszystkie klasy trzecie z V LO w Gdyni uczestniczyły w zwiedzaniu KL Stutthof.  Nasza wizyta rozpoczęła się od projekcji filmów dokumentalnych w kinie na terenie muzeum. Prezentowane były filmy: “Stutthof w kilka dni później” i “Auschwitz”.  Następnie, pod opieką przewodnika, zwiedziliśmy: kantynę obozową z bunkrami, Bramę Śmierci, blok kobiecy, gdzie uczniowie zapoznani zostali z warunkami życia więźniów.  Kolejnym etapem naszej wędrówki były: komora gazowa i krematorium. Uczniowie wysłuchali relacji o masowej zagładzie, marszu śmierci i wyzwoleniu obozu. Pod pomnikiem martyrologii ofiar obozu zatrzymaliśmy się, aby oddać hołd poległym więźniom. Ta wycieczka to niezapomniana lekcja historii.

Z wizytą w Muzeum Kryminologii
11.10.2015 | 15:23

W pierwszych dniach października uczniowie klas policyjnych ( kl. IB, II A i II C ) Naszego liceum wraz z wychowawcami byli gośćmi w Muzeum Kryminalistyki w Gdańsku. Muzeum to mieści się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Muzeum jest jedyną tego rodzaju placówkę w Polsce!

Zbiory Muzeum Kryminalistyki gromadzone były przez 30 lat. Złożyły się na nie eksponaty przekazane przez gdańskie sądy, prokuratury, policję i Zakład Medycyny Sądowej. Zbiory prezentowane były najpierw w Wieży Więziennej i Katowni na Targu Węglowym w Gdańsku, gdzie funkcjonowała Pracownia Kryminalistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Później przeniesione je na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdyż służyły przede wszystkim jako pomoc dydaktyczna.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli bogatą kolekcja wszelkiego rodzaju broni, sfałszowane banknoty i monety, narzędzia służące do włamań a także przedmioty związane ze słynnymi zbrodniami . Na zbiory składa się około stu sztuk różnego rodzaju broni palnej krótkiej i długiej – zarówno tej wytworzonej chałupniczo, jak i produkowanej seryjnie.. Spora część eksponatów to broń zarekwirowana przestępcom. Wśród eksponatów znajdują się też narzędzia służące do włamań, przyrządy i sprzęt kryminalistyczny służący do ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscach zdarzeń oraz urządzenia do pomiaru prędkości.

W gablotach uczniowie mogli obejrzeć też sfałszowane banknoty i monety oraz przedmioty zarekwirowane osadzonym w zakładach karnych i aresztach śledczych. Jednym z ciekawszych eksponatów są zmumifikowane zwłoki mężczyzny znalezione na terenie jednej z gdańskich budów “Dzięki wstępnym badaniom wiadomo, że mają one około 300 lat i ważą około 9 kg” – wyjaśnił Janusz Czeczko z Pracowni Kryminalistyki UG, który z wielką pasją oprowadzał uczniów po tej niezwykłej wystawie.

Gablota poświęcona jednemu z najsłynniejszych polskich seryjnych zabójców, który działał na Pomorzu – Pawłowi Tuchlinowi nazywanemu od kryptonimu sprawy “Skorpionem” budziła wśród zwiedzających największe emocje. W 1987 r. wykonano na nim karę śmierci. – Przyjmuje się, że była to ostatnia kara śmierci wykonana w Polsce – powiedział pan Czeczko.

Sporo miejsca poświęcono największym tragediom, przy jakich pracowali pomorscy policjanci i prokuratorzy, w tym po zawaleniu się – w wyniku wybuchu gazu w 1995 r. – wieżowca w Gdańsku czy po katastrofie autobusu w Gdańsku Kokoszkach.

Uczniowie obejrzeli również z zainteresowaniem budynek Wydziału Prawa i Administracji i gościli w bibliotece uniwersyteckiej .

W archiwum znajdziecie kilka pamiątkowych zdjęć z tej niecodziennej wycieczki.

Irena Komorowska


Wewnątrzszkolny system oceniania
Komunikat
Komunikat Dyrektora Szkoły
XXVII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
 • P
 • W
 • Ś
 • CZ
 • P
 • S
 • N
 • 29
 • 30
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • zobacz pełny harmonogram roku szkolnego
  Nasza szkoła
  XXVII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
  Gdyńska giełda szkół
  UCZYMY RATOWAĆ !!!
  Gala podsumowująca Projekt "Gdynia, moje miasto - okno na świat"
  Wybory do SU w VLO
  „Młoda Krew Ratuje Życie”
  Konkurs "Wycieczka po Gdyni bez barier"
  Konkurs: Mowa na cześć Gdyni z okazji jej 93
  Zajęcia w szpitalu grudzień 2018
  Warsztaty i wykłady UG 2018
  I etap konkursu "Potyczki ekonomiczne 2019"
  Półfinały ogólnopolskiego konkursu Młody Lean Lider
  Warsztaty filmowe
  Urodziny Gdyni – „Gry miejskie”
  Konkurs Recytacji i Poezji Śpiewanej o Gdyni i morzu
  Msza pogrzebowa kpta Aleksandra Pawelca
  Wycieczka biblioteczna: "Stacja Kultura" w Rumi
  Szkolny Konkurs Języka Polskiego
  Warsztaty kreatywnego pisania
  II Pomorska #KOMORKOMANIA
  Kiermasz na rzecz Gdyńskich Hospicjów
  Wojewódzki Konkurs Małych Form Bajkowych w języku rosyjskim
  Kampania "BIAŁA WSTĄŻKA"
  60-lecie Honorowego Krwiodawstwa PCK
  Gdynia, moje miasto - okno na świat: Konkurs "Gra Miejska"
  Warsztaty – „WIELKA EMIGRACJA”
  Zajęcia z asertywności ze Szkołą TURBO Jazda Tadeusz
  Wieczór w Teatrze Muzycznym
  Rozwijamy kompetencje w ramach warsztatów międzykulturowych
  Nocne Manewry Ratownicze 2018
  100-lecie odzyskania niepodległości
  Szkolny konkurs recytatorski „Morze w rosyjskiej poezji"
  Warsztaty w Przedszkolu nr 35 "Pod żaglami"
  #KOMÓRKOMANIA - 21 potencjalnych dawców ❤
  Przedszkolaki w pracowni komputerowej
  Na styku kultur - warsztaty międzykulturowe
  Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej
  Pierwsze zajęcia na Symulatorze Broni Strzeleckiej „Śnieżnik”
  Rajd szlakiem płk. Dąbka
  Przy grobie Patrona
  Apel z okazji Dnia Patrona Szkoły
  Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
  © wszelkie prawa zastrzeżone
  zgodnie z ustawą o prawie autorskim
  i prawach pokrewnych
  V Liceum Ogólnokształcące
  im. płk Stanisława Dąbka
  ul. Dickmana 14
  81-109 Gdynia
  tel/fax: 58 625 44 68
  Dyrektor Szkoły: vlogdynia@wp.pl
  Sekretariat: vlogdynia@o2.pl
  Godziny pracy sekretariatu:
  pn - pt 8.00 - 15.00
  Krzysztof Cwalina
  kkcwalina@gmail.com
  projektowanie stron WWW