25.05.2019 | 01:43 strona główna | patronat | kontakt
V Liceum Ogólnokształcące
Współpraca z Komendą Miejską Policji Współpraca z Komendą Miejską Policji
w Gdyni
Kliknij tutaj aby uzyskać szczegółowe informacje.
Patronat Akademii Marynarki Wojennej Patronat Akademii Marynarki Wojennej
Wykłady, kursy, kontakt z wykładowcami.. To i wiele więcej zapewnia nam ścisła współpraca z AMW.
Dyktando z języka rosyjskiego 2014
29.03.2014 | 22:12

25 marca w auli Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologicznym odbyło się  już VIII  ”Dyktando z języka rosyjskiego 2014 “ pod patronatem Wojewody Pomorskiego. Nasze Liceum reprezentowała uczennica klasy trzeciej  Anna Owczarek.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, współorganizatorem konkursu był Bałtycki Uniwersytet Federalny im.I. Kanta. Uczestników i gości powitał Prorektor Uniwersytetu Gdańskiego Józef Włodarski, vice-konsul Konsulatu Generalny Rosji Jekaterina Szarkowa, docent Filologii Słowiańsko-Rosyjskiej Instytutu Nauk Humanistycznych BUF im.I. Kanta dr Irina Lukianienko, dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Jelena Wołgina i in.

W pisaniu dyktanda wzięło udział 190 osób: 50 uczniów z liceów Gdańska, Gdyni, Kwidzyna, Słupska, 55 studentów pierwszego roku filologii rosyjskiej – 85 studentów Filologii Rosyjskiej i Rosjoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego.

Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin rosyjskiego poety Michaiła Lermontowa wykładowcy Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta wybrali dla dyktanda fragmenty znanych dzieł Michaiła Lermontowa ze znanego utworu “Bohater naszych czasów”.

Rywalizacja w umiejętności pisania w języku rosyjskim odbywała się w wielkim napięciu i skupieniu piszących, którzy dzielnie pisali słowa  Lermontowa.

W przerwie  na sprawdzanie prac konkursowych uczestników zabawiał studencki zespół „ Cziornyj kot”/ Czarny kot, w wykonaniu którego usłyszeliśmy rosyjskie  piosenki współczesne   i tradycyjne  w bardzo emocjonalnym wykonaniu. Studenci zaprezentowali młodzieży pokaz slajdów o Jekaterinburgu i kolei transsyberyjskiej  oraz szereg  ciekawych zagadek  wizualnych z kultury Rosji.

Wszyscy zwycięscy “Dyktanda z języka rosyjskiego 2014″ otrzymali dyplomy i  nagrody. Naszej Ani gratulujemy odwagi i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka rosyjskiego.  W galerii zobaczyć można pamiątkowe zdjęcia z tego konkursu.

Młoda krew ratuje życie
25.03.2014 | 17:54

MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE

W poniedziałek 24 marca w V Liceum Ogólnokształcącym odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa pt. „Młoda Krew Ratuje Życie”. Organizatorem był Oddział Rejonowy PCK  i Samorząd Uczniowski V LO. W akcji wzięło udział 19 osób, w tym 10 osób zostało zakwalifikowanych i oddały łącznie 4500 ml krwi(dla porównania w październiku 2013 r. krew oddało 7 osób, co łącznie dało 3100 ml krwi).

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w akcji,

która przeistoczy się w cenny dar życia dla drugiego człowieka.

Samorząd Uczniowski

Światowy tydzień mózgu 2014
25.03.2014 | 17:54

14 marca 2014r. w ramach obchodów Światowego Tygodnia Mózgu uczniowie  klasy 2b medyczno – ratowniczej naszej szkoły oraz z klasy 2a uczestniczyli w wykładach, pokazach i zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Uczniowie wykonywali ćwiczenia w tym: obserwowali pod mikroskopem komórki nerwowe, badali pracę naszych zmysłów i mózgu. Sprawdzali również czy mają zadatki na naukowca.

Uczniowie uczestniczyli również w wykładach, m.in. :

Prof. UG dr hab. E. Jurkowlaniec – Kopeć     –         Dobry sen, zły sen

Prof. UG dr hab. D. Jakubas        –       Świat odbierany zmysłami ptaka

Dr W. Glaca        –       Mózg w obliczu śmierci.

Załączone zdjęcia oddają zainteresowanie, z jakim uczniowie wykonywali powierzone im zadania.

VII MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ JĘZYKOWY
21.03.2014 | 11:43

19 marca odbył się VII MIĘDZYSZKOLNY  TURNIEJ JĘZYKOWY angielskio-rosyjski w XIX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku

Nasze Liceum reprezentowały uczennice z klasy drugiej:

Magdalena Lenkiewicz, Martyna Jagucka i Dominika Śliwińska.

Dziewczyny dzielnie pokonywały meandry różnorodnych zadań w języku rosyjskim  i angielskim. Bardzo dzielnie walczyły o punkty dla swojej drużyny. Wywalczyły tym razem IV miejsce. Naszej drużynie kibicowali uczniowie z klasy I a.  Wszystkim najbardziej podobała   się część artystyczna .Był to  występ  członków szkolnego  chóru,  w wykonaniu którego usłyszeliśmy popularne rosyjskie piosenki ludowe i współczesne.

Konkurs miał charakter zabawowy, ale i tak emocje grały pierwsze skrzypce i stres towarzyszył wszystkim zawodnikom do ostatniego zadania.

Celem tego turnieju jest:

 1. Popularyzacja języka angielskiego i rosyjskiego oraz kultury tych krajów wśród uczniów szkół średnich.
 2. Motywowanie uczniów do doskonalenia sprawności językowych.
 3. Rozwijanie zainteresowań językowych uczniów.
 4. Rozwijanie zdrowego współzawodnictwa.
 5. Integracja młodzieży uczącej się zarówno języka angielskiego jak i rosyjskiego.

Zakres wymagań turnieju obejmuje treści zawarte w  podstawie programowej dla szkół średnich..

Turniej jest  adresowany do młodzieży licealnej, uczącej się języka angielskiego i rosyjskiego. Mogą w nim wziąć udział drużyny trzyosobowe oraz  uczniowie  z każdej szkoły jako kibice.

Zespół, który odniesie zwycięstwo otrzymuje tytuł Mistrza Turnieju .

LISTA PRZYKŁADOWYCH KONKURENCJI I WYMAGANE UMIEJĘTNOŚCI

1.Tłumaczenie słówek na tempo.

Uczniowie tłumaczą 10 słów z j. angielskiego na rosyjski (0-10pkt).

2. Piosenka

Zad. 1. – przetłumaczyć z j. rosyjskiego na j. angielski  Zad. dla chętnych – zaśpiewać tłumaczenie po angielsku

3. Powiedzenia i przysłowia

Zad.1 Uczeń 19 LO kl. plastycznej rysuje idiom – uczestnicy zgadują jaki to idiom

4. Kalambury

Poszczególne grupy losują  a następnie zgadują po rosyjsku nazwy czynności (pantomima).                                                                                                     

5. Scenki –  grupa uczniów z każdej szkoły wybiera dwie osoby do scenek. Uczniowie dostają karteczki z listą słów w j. rosyjskim, których należy użyć podczas rozmowy . Odgrywają scenki w j. angielskim .

6.Tłumaczenie słówek na tempo. Uczniowie tłumaczą 20 słów z j. angielskiego na rosyjski.( 1 minuta)

W galerii znajdziecie zdjęcia z tych emocjonujących językowych zmagań.

Zmagania uczniów klas policyjnych w Konkursie wiedzy o Policji w WSAiB w Gdyni
21.03.2014 | 11:41

Dnia 18 marca 2014 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni ponad 270 uczniów z klas mundurowych walczyło o tytuł mistrza wiedzy o Policji. W szranki z nami stanęli uczniowie z:

Nagroda główna – indeks WSAiB, ufundowana przez Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni – organizatora konkursu.

Zadaniem uczestników było udzielić jak największej liczby poprawnych odpowiedzi. Na rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań uczniowie mieli 20 minut. Z tym zadaniem najlepiej poradził sobie Sebastian Zielonka z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Kartuzach (19 punktów), 2 i 3 miejsca zajęli po specjalnej dogrywce (z 18 – punktami) kolejno: Patryk Czechowski reprezentujący Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim i Weronika Frankowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Wejherowie.  Naszym uczniom niewiele brakowało do podium.

IV miejsce zajęła uczennica z klasy III C Dorota Peplińska, która uzyskała 17 punktów.

W przerwie poprzedzającej ogłoszenie wyników, uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu dr. Wojciecha Woska, pt. „Prawa człowieka w aspekcie zwalczania terroryzmu“.

Następnie głos zabrał Dziekan Wydziału Zarządzania, dr Cezary Tatarczuk, były Komendant Powiatowy Policji w Wejherowie. Celem wystąpienia była prezentacja kadry wykładowców z kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Większość profesorów to praktycy, od lat związani z pracą w służbach mundurowych.

Gościem honorowym, który wręczył nagrody zwycięzcom, był insp. Robert Leksycki, Komendant Miejski Policji w Gdyni. Objął On patronatem III edycję Konkursu Wiedzy o Policji     w WSAiB.

Edyta Szulborska, Beata Przyradska

Ola Jankowska zwyciężyła w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Rosyjskiej
21.03.2014 | 11:40

Kliknij tutaj aby przeczytać informację!

Debata w AMW
16.03.2014 | 21:04

Uczniowie klas 1c i 2c o profilu policyjnym uczestniczyli 4 marca 2014 roku w debacie naukowej „PRZEMOC- POMOC- PRZEBACZENIE- POWRÓT” poświęconej zagadnieniu przemocy w rodzinie i społeczeństwie. Organizacja tego wydarzenia związana jest z założeniami nowego Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020 w Gdyni. Uczniowie spotkali się również z gościem specjalnym Timem Guénard autorem książki „Silniejszy od nienawiści”. Wydarzenie to jest formą współpracy z Akademią Marynarki Wojennej i V Liceum Ogólnokształcącego.

B Przyradska, I. Płonka

Zakończenie projektu edukacyjnego Gdynia, moje miasto-okno na świat
16.03.2014 | 21:04

Zakończyła się IX edycja międzyszkolnych obchodów 88 urodzin Gdyni, które młodzież  11 gdyńskich szkół ponadgimnazjalnych uczciła, biorąc udział w siedmiu konkursach międzyszkolnego projektu edukacyjnego Gdynia, moje miasto – okno na świat objętego patronatem wiceprezydent Gdyni Ewy Łowkiel. Organizatorami  realizowanego od września 2013 r. do lutego 2014 r. projektu były biblioteki oraz  zespoły humanistyczne V Liceum Ogólnokształcącego, VI Liceum Ogólnokształcącego i  Zespołu Szkół Mechanicznych (w tej placówce włączył się też zespół informatyczny). Koordynatorki: Elżbieta Komosińska (ZSM), Natalia Chalimoniuk (VI LO) i  UrszulaMotyl-Śliwa (V LO) przygotowały konkursowe zadania w kategoriach: wiedza o Gdyni, poezja śpiewana, fotografia, film, oracje oraz grafika komputerowa i komiks (dwie ostatnie to nowa propozycja w tej edycji obchodów). Poza szkołami organizatorkami w projekcie uczestniczyły następujące gdyńskie placówki: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, Licea Ogólnokształcące nr III, IV, VI, IX, XIII, XIV, Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych.
10 marca w Zespole Szkół Mechanicznych odbyła się uroczystość podsumowania tegorocznych szkolnych obchodów urodzin Gdyni i nagrodzenia 55 zwycięzców dyplomami oraz książkami.  Podziękowania otrzymali też opiekunowie wspierający uczniów w konkursowych przygotowaniach (AgnieszkaAntoszkiewicz-Bajc,Bożena Chmielińska, Anna  Duszak-Kletkiewicz, Olga Malicka-Kowalczyk, Danuta Paupa, Teresa Wasiak, Alicja Wirska, Jolanta Wdowiak) oraz jurorzy  zasiadający w komisjach oceniających dokonania młodzieży gdyńskich szkół (Barbara Marczuk-Górka, Małgorzata Sokołowska, Anna Śliwa,  Janina Zielińska, Stefan Iżyłowski, Jacek Dworakowski, Piotr Raszkiewicz, Piotr Smoliński). Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie zaprezentowali swoje mowy na cześć Gdyni, piosenki i filmy, a prace  fotograficzne, graficzne i komiksy można było obejrzeć na wystawie w miejscu uroczystości.

Gościem podsumowania projektu w Zespole Szkół Mechanicznych była inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni Aneta Szymerowska.

Lista nagrodzonych w konkursach projektu edukacyjnego Gdynia, moje miasto – okno na świat

Konkurs wiedzy o Gdyni (zespoły):

I miejsce : Maria Bielecka i Kamila Pyszkowska – VI LO
II miejsce: Dawid Gajos i Rafał Borowski – XIV LO
III miejsca: Julianna Schmidt i Alicja Konkol – VI LO oraz Kamil Pagudis i Maciej Szczepaniuk – VI LO

Wyróżnienie: Marcin Scheibe i Marcin Lipkowski – ZSM oraz  Krystian Sikorski i Dominik Kłonica – ZSM

Konkurs poezji śpiewanej:

I miejsce: Magdalena Zawłocka – III LO
II miejsce: Hanna Glegolska – VI LO
III miejsce: Sandra Prus – V LO

Wyróżnienia: Mateusz Gierszewski, Michał Kowalewski, Mikołaj Wilkanowski – III LO i Paweł Bieliński – III LO.

Konkurs fotograficzny:

I miejsce: Oliwia Ociesa – XIII LO i Martyna Jagucka – V LO

II miejsce: Klaudia Kuchta – XIII LO i Martyna Szuttenberg – IX LO

III miejsce: Joanna Jabłonowska – ZSAE, Weronika Kowalska – ZSAE i Klaudia Chartuniewicz – ZSAE

Wyróżnienie: Małgorzata Paprocka – IXLO, Natalia Tylor – XIII LO i Adriana Kunicka – XIV LO
Konkurs oratorski:

Laureaci I. miejsca: Katarzyna Kabata – II LO, Mateusz Kurek – III LO i Mateusz Kijowski – IV LO

Wyróżnienie: Magdalena Rusin – IXLO i Mateusz Gierszewski – III LO
Konkurs  filmowy:

I miejsce: Klaudia Laskowska – XIII LO
II miejsce: Sara Bajkiewicz i Kamila Gemba  – ZSAE
III miejsce: Dominika i Patrycja Kawa – XIII LO
Wyróżnienie: Emilia Mariańska i Alicja Lisowiec – XIII LO oraz Natalia Krawczyk, Alicja Bronka, Emilia Dworzyńska i Justyna Rzepa – XIII LO

Konkurs graficzny:

I miejsce: Tomasz Prabucki – XIVLO

II miejsce: Martyna Jagucka – VLO

III miejsce: Kinga Stolc – XIII LO

Wyróżnienie: Wiktoria Masewicz – ZSM i Izabela Chodnicka – ZSM

Nagroda koordynatorów: Adam Szczuko – ZSM

Konkursu na komiks

I miejsce: Magdalena Kozikowska – III LO

II miejsce: Martyna Jagucka – V LO

Wyróżnienie: Kornelia Stańczyk – ZSAE i Katarzyna Bobkowska – IV LO

XLV Olimpiada języka rosyjskiego
16.03.2014 | 21:03

8 marca odbyła XLV Olimpiada języka rosyjskiego w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku dla uczniów szkół średnich z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego, w której wzięło udział 29 uczniów szkół średnich z Gdańska, Gdyni, Kwidzyna, Słupska, Szczecina, Koszalina.

Nasze liceum reprezentowały  Anna owczarek i Aleksandra Jankowska.

Uczestników Olimpiady powitał vicekonsul z Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Jekaterina Szarkowa, dyrektor RCNK Jelena Wołgina, przewodnicząca pomorskiego oddziału Stowarzyszenia współpracy “Polska-Wschód” Anna Firlej.

Olimpiada jest jedną z najstarszych w Polsce i zawiera zadania polegające na wykonaniu testu leksykalno-gramatycznego i w części ustnej zaprezentowania swoich umiejętności w dyskusji na wybrany temat. Organizatorami Olimpiady są Ministerstwo Edukacji, pomorski oddział Stowarzyszenia współpracy “Polska-Wschód”. Wydarzenie jest wspierane przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.

W sali wystawowej RCNK można było obejrzeć wystawę fotograficzną, składającą się z 20 unikalnych archiwalnych fotografii, opowiadających o życiu i pracy pierwszego kosmonauty – Jurija Gagarina.

Uczymy się ratować
16.03.2014 | 21:03

Przy współpracy z Pomorskim Oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża w środę 5 marca uczniowie naszej Szkoły w tym klasy 1 B o profilu ratowniczo – medycznym rozpoczęli szesnastogodzinne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy.

Celem zajęć jest nauka bezpiecznych zachowań i odpowiedniego reagowania w miejscu zdarzenia.

Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu.

Podczas spotkań omówione zostaną następujące zagadnienia:

Zajęcia zakończą się egzaminem teoretycznym, po zdaniu którego uczestnicy otrzymają certyfikowane zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pierwszych zajęć.

Osoby zainteresowane kursem mogą dołączyć do nas jeszcze na kolejnych zajęciach.

ZAPRASZAMY!!!


Wewnątrzszkolny system oceniania
Komunikat
Komunikat Dyrektora Szkoły
XXVII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
 • P
 • W
 • Ś
 • CZ
 • P
 • S
 • N
 • 29
 • 30
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • zobacz pełny harmonogram roku szkolnego
  Nasza szkoła
  XXVII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
  Gdyńska giełda szkół
  UCZYMY RATOWAĆ !!!
  Gala podsumowująca Projekt "Gdynia, moje miasto - okno na świat"
  Wybory do SU w VLO
  „Młoda Krew Ratuje Życie”
  Konkurs "Wycieczka po Gdyni bez barier"
  Konkurs: Mowa na cześć Gdyni z okazji jej 93
  Zajęcia w szpitalu grudzień 2018
  Warsztaty i wykłady UG 2018
  I etap konkursu "Potyczki ekonomiczne 2019"
  Półfinały ogólnopolskiego konkursu Młody Lean Lider
  Warsztaty filmowe
  Urodziny Gdyni – „Gry miejskie”
  Konkurs Recytacji i Poezji Śpiewanej o Gdyni i morzu
  Msza pogrzebowa kpta Aleksandra Pawelca
  Wycieczka biblioteczna: "Stacja Kultura" w Rumi
  Szkolny Konkurs Języka Polskiego
  Warsztaty kreatywnego pisania
  II Pomorska #KOMORKOMANIA
  Kiermasz na rzecz Gdyńskich Hospicjów
  Wojewódzki Konkurs Małych Form Bajkowych w języku rosyjskim
  Kampania "BIAŁA WSTĄŻKA"
  60-lecie Honorowego Krwiodawstwa PCK
  Gdynia, moje miasto - okno na świat: Konkurs "Gra Miejska"
  Warsztaty – „WIELKA EMIGRACJA”
  Zajęcia z asertywności ze Szkołą TURBO Jazda Tadeusz
  Wieczór w Teatrze Muzycznym
  Rozwijamy kompetencje w ramach warsztatów międzykulturowych
  Nocne Manewry Ratownicze 2018
  100-lecie odzyskania niepodległości
  Szkolny konkurs recytatorski „Morze w rosyjskiej poezji"
  Warsztaty w Przedszkolu nr 35 "Pod żaglami"
  #KOMÓRKOMANIA - 21 potencjalnych dawców ❤
  Przedszkolaki w pracowni komputerowej
  Na styku kultur - warsztaty międzykulturowe
  Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej
  Pierwsze zajęcia na Symulatorze Broni Strzeleckiej „Śnieżnik”
  Rajd szlakiem płk. Dąbka
  Przy grobie Patrona
  Apel z okazji Dnia Patrona Szkoły
  Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
  © wszelkie prawa zastrzeżone
  zgodnie z ustawą o prawie autorskim
  i prawach pokrewnych
  V Liceum Ogólnokształcące
  im. płk Stanisława Dąbka
  ul. Dickmana 14
  81-109 Gdynia
  tel/fax: 58 625 44 68
  Dyrektor Szkoły: vlogdynia@wp.pl
  Sekretariat: vlogdynia@o2.pl
  Godziny pracy sekretariatu:
  pn - pt 8.00 - 15.00
  Krzysztof Cwalina
  kkcwalina@gmail.com
  projektowanie stron WWW