25.05.2019 | 01:23 strona główna | patronat | kontakt
V Liceum Ogólnokształcące
Współpraca z Komendą Miejską Policji Współpraca z Komendą Miejską Policji
w Gdyni
Kliknij tutaj aby uzyskać szczegółowe informacje.
Patronat Akademii Marynarki Wojennej Patronat Akademii Marynarki Wojennej
Wykłady, kursy, kontakt z wykładowcami.. To i wiele więcej zapewnia nam ścisła współpraca z AMW.
Monika Wiełłowicz zajęła I miejsce w V Międzyszkolnym Konkursie Rosyjskiej Poezji!
20.12.2011 | 18:28

Kliknij tutaj aby przeczytać pełny artykuł!

Szkolny konkurs poezji rosyjskiej – „Nikołaj Niekrasow”
20.12.2011 | 17:46

Kliknij tutaj aby przeczytać cały artykuł!

Wigilia w KMP w Gdyni
19.12.2011 | 20:58

Kliknij tutaj, aby przeczytać cały artykuł

Podstawy nawigacji morskiej – kształt i rozmiary Ziemi –wykład 1
11.12.2011 | 12:56

Wszystko co pożyteczne wiąże się ze wczesnym, sobotnim wstawaniem i podróżą do swojej ulubionej szkoły.

Ponieważ klasa  I  A  uznała, że nic nie stanie im na przeszkodzie w zdobywaniu wiedzy, w tym wiedzy nawigacyjnej, w sobotę  10 grudnia zorganizowany został pierwszy wykład z podstaw nawigacji morskiej. Tematem wykładu był kształt i rozmiary Ziemi oraz układ współrzędnych geograficznych. Dokładnie od takiego tematu swoje zajęcia rozpoczynają studenci pierwszego roku nawigacji.

Ustaliliśmy, że rzeczywiście Ziemia jest kulą. Sprawdziliśmy przy okazji, że Erastotenes, dla założenia, że Syene (Asuan) od Aleksandrii jest oddalony o 30 dni podróży wielbłądem, co czyni 5000 stadionów po 160 metrów czyli 800 km oraz, że zmierzony przez niego kąt pomiędzy wierzchołkiem słupa i końcem jego cienia mierzył 7,2 stopnia, to faktycznie obwód Ziemi na równiku wynosi 40 000 km. Potem doszliśmy jednak do wniosku, że nasza planeta to elipsoida obrotowa spłaszczona z różnicą pomiędzy długościami osi sięgającą około 21 km. Czyli tak naprawdę, to zmierzając na południe idziemy pod górkę a nie na odwrót.

Wyjaśniliśmy sobie też, dlaczego ludzie w Suwałkach oglądają wschód Słońca około 35 minut wcześniej niż mieszkańcy Świnoujścia. Uznaliśmy też, że jak okrążać Ziemi to najlepiej na 60 równoleżniku. Droga o połowę krótsza niż na równiku a i lądu po drodze więcej.

Uczniowie nalegali aby zostać jeszcze trochę dłużej na zajęciach (po dwugodzinnym wykładzie), ale wykładowca stwierdził, że na dzisiaj wystarczy i niestety musieliśmy się rozejść do domów. Na szczęście zostało trochę zadań z matmy do zrobienia…

I A – MATNAW

Konkurs ortograficzny
11.12.2011 | 12:54

Dnia 9 grudnia 2011r. w naszej szkole odbył się Konkurs Ortograficzny, do którego przystąpiło 28 uczniów z różnych klas. Jak co roku, licealiści zmierzyli się z ortografią i gramatyką języka ojczystego. Konkurs dzielił się na trzy etapy, o odpowiednio zwiększającym się stopniu trudności. Uczniowie otrzymali zestawy zadań-ćwiczeń, podczas wykonywania których mogli się wykazać znajomością zasad gramatyki i ortografii oraz umiejętnością prawidłowego ich zastosowania.

Ostatecznie, w wyniku eliminacji wyłoniono najlepszych.

Tegorocznym Mistrzem Ortografii została Olga Pilniakowska z klasy 2c, drugie miejsce zajęła Kamila Barczak z klasy 1d, trzecie – Maciej Kaszuba z klasy 2c.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy. GRATULUJEMY!

Przewodnicząca Komisji – mgr Alicja Nawrocka dziękuje paniom:

mgr Urszuli Motyl-Śliwie, mgr Wiesławie Krajewskiej oraz mgr Anecie Batko

za pomoc w realizacji konkursu.

Liga ruszyła już na dobre
11.12.2011 | 12:52

Kliknij tutaj aby przeczytać cały artykuł!

„Pierwsza pomoc przedmedyczna”
11.12.2011 | 12:50

02 listopada 2011r. w ramach współpracy z Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu w Gdyni uczniowie klasy 1b – medyczno-ratowniczej brali udział w wykładzie oraz zajęciach warsztatowych dotyczących zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. To już drugie spotkanie uczniów z uczelnią. Na pierwszym spotkaniu 04 listopada br. uczniowie poznali specyfikę uczelni, wydziały uczelni oraz zasady rekrutacji.

W ramach wykładu odbyła się prezentacja multimedialna przedstawiająca zasady udzielania pierwszej pomocy oraz zajęcia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i z niecierpliwością oczekują kolejnego spotkania, które odbędzie się w styczniu.

Zaproś naukowca do szkoły
11.12.2011 | 12:50

Uczniowie naszej szkoły systematycznie uczestniczą w wykładach i zajęciach warsztatowych organizowanych przez uczelnie naszego województwa.

25 listopada 2011 w V Liceum Ogólnokształcącym w ramach programu edukacyjnego Zaproś naukowca do szkoły uczniowie z klasy 1b – medyczno-ratowniczej oraz uczniowie klas II uczestniczyli w wykładzie dr Elżbiety Zielińskiej z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego (Katedra Fizjologii Roślin) nt. Chemiczna broń roślin.

Podczas wykładu uczniowie poznali budowę i znaczenie różnych substancji  chemicznych  produkowanych przez rośliny. Są one wykorzystywane przez człowieka w leczeniu min. chorób nowotworowych czy chorób serca, działają przeciwbólowo. Rośliny produkują również związki, które są silnymi truciznami dla organizmu człowieka. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu dr E. Zielińskiej.

Mikołajki w 1C
06.12.2011 | 20:57

Dzień 6 grudnia dla klasy I C był pełen wrażeń.
Z racji profilu uczniowie przyzwyczaili się do systematycznych zajęć poza szkołą. Pierwsze miały miejsce w WSAiB w Gdyni.
Specjalnie dla nas dr Wojciech Wosek – czynny zawodowo policjant – poprowadził wykład pt. „Współczesny terroryzm wyzwaniem dla systemów bezpieczeństwa międzynarodowego” .
Przygodę rozpoczęliśmy od różnych definicji tego zagadnienia. Później poszliśmy krok dalej… rozważaliśmy jego skutki dla wielu dziedzin życia człowieka, poznaliśmy główne nurty terroryzmu i formy jego podziału.
Najciekawsze były spostrzeżenia dotyczące różnic, jakie pojawiły się między terroryzmem XX wieku – selektywnym, a współczesnym zwanym ślepym.
W tym momencie na sali zapadła cisza.
Zrozumieliśmy powagę sytuacji i ogromną odpowiedzialność, determinację w pracy policjanta, który w dzisiejszych czasach walczy „z wiatrakami”, bo terroryzm to zagrożenie dla osób trzecich, przypadkowych. Dąży do spowodowania jak największych strat, jest pozbawiony konsekwentnych żądań i negocjacji.
Z kim zatem walczyć?
Gdzie, kiedy i kogo bronić?
Z wyżej postawionymi pytaniami udaliśmy się w dalsze zakamarki Gdyni. Zoltar to naprawdę fajne miejsce, szczególnie dla szukających wrażeń, lubiących adrenalinę i rywalizację. Od razu dokonaliśmy podziału na dwie drużyny. Walka była zacięta i ostra. Wszyscy wykazali się wielką determinacją i poświęceniem dla drużyny. Tak właśnie powinno być. W przyszłości to my mamy bronić słabszych!
Kiedy powtórka?…

Klasa I C

Konkurs ‘Gdynia moje miasto – okno na świat’
04.12.2011 | 18:37

Sukces Oli Jankowskiej i Kuby Urbaniaka

Trwa VII edycja międzyszkolnych obchodów Gdynia moje miasto – okno na świat. V Liceum Ogólnokształcące w Gdyni jest inicjatorem i współorganizatorem projektu, którego realizację wspiera Pomorski Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Towarzystwo Miłośników Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni. Ola Jankowska i Jakub Urbaniak z V LO znaleźli się wśród laureatów konkursu recytatorskiego i poezji śpiewanej.

O konkursie

Międzyszkolny konkurs recytatorski i poezji śpiewanej (o tematyce poświęconej Gdyni i morzu) odbył się  2 grudnia br. w Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Orłowie. Uczestnicy reprezentowali 9 szkół ponadgimnazjalnych i jedno gimnazjum (II LO, III LO, VLO, VI LO, XIV LO, ZSEA, Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, Zespół Szkół Usługowych oraz Gimnazjum 23).

Konkurs prowadziła przewodnicząca Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich – Elwira Worzała. W jury zasiadł Stanisław Olesiejuk jako jego przewodniczący oraz Jolanta Wdowiak (wiceprezes Rady Oddziału TNBSP), Natalia Chalimoniuk (członek Rady Oddziału TNBSP). Jurorzy wysłuchali 19 utworów w wykonaniu recytatorów, solistów, duetów i zespołów z wymienionych gdyńskich szkół. ,,Ten jeden wyraz rozbłyskał wyraźnie – Gdynia”(z wiersza Franciszka Fenikowskiego ,,Światła Gdyni”) a repertuar poetycki był różnorodny. Trzykrotnie wykonano słynny wiersz Juliana Tuwima pt. Gdynia, ale zaprezentowano też m.in. ,,Balladę o Janku Wiśniewskim” Dowgiałły, wiersz K. Iłłakowiczówny ,,Gdynia i Gdańsk”, wiersz Wiktorskiego ,,Gdyńskie dziewczęta uśmiechają się do mnie” (rewelacyjnie zinterpretowany przez laureata konkursu),  Juliusza Żuławskiego ,,Na dzień uwolnienia Gdyni”. Poza imieniem naszego miasta w prezentowanej poezji pojawiły się takie gdyńskie miejsca jak Skwer Kościuszki, Chylonia, Grabówek, Orłowo. Temat ,,morze” również cieszył się zainteresowaniem recytatorów (przykładem wybrane wiersze, takie jak np. K.K. Baczyńskiego ,,Morze wracające”, czy Józefa Kornabisa ,,Polskie morze”), ale przede wszystkim  dominował wśród śpiewających. Częstym bohaterem morskich  utworów był też wiatr.  Reprezentanci V LO wybrali właśnie tematykę morską. Ich utwory nie powtórzyły się w repertuarze pozostałych uczestników.

Reprezentanci V LO

Aleksandra Jankowska (z klasy ID – humanistyczno-dziennikarskiej) oraz  Jakub Urbaniak (z klasy IIIA – matematyczno-informatycznej) reprezentowali V Liceum Ogólnokształcące w Gdyni w konkursie poezji śpiewanej. Ola wybrała utwór ,,Martwe morze” z repertuaru Budki Suflera a Kuba wykonał dwie piosenki: ,,Kołysankę” Andrzeja Koryckiego i ,,Pójdę przez morze” z repertuaru EKT Gdynia. Nasi reprezentanci zajęli drugie miejsce. Zwyciężyła pięcioosobowa grupa dziewcząt z Zespołu Szkół Usługowych (patrz: zdjęcie w galerii) wspierana przez opiekunkę akompaniującą im na gitarze. Zaprezentowały  utwór pt. ,,I tylko wiatr” z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa. Podczas przerwy na obrady jurorów  dziewczęta przyznały się do licznych potknięć  w swoim występie i stawiały na zwycięstwo Jakuba. Gratulowały mu bardzo wysokiego poziomu występu. Zainteresowanie wzbudziła też Ola, która zaraz po ogłoszeniu werdyktu jury wybierała się do Gdańska na kolejny casting, tym razem do programu X-Factor (już tydzień czeka na wiadomość z castingu do  Must Be the Music). Wszyscy poinformowani o planach Oli trzymają za nią kciuki i z całego serca życzą sukcesu.

- Uścisnę ci rękę. Gdy dostaniesz się do X-Factora, będę się chwalić, że cię poznałam i słuchałam twojego występu -  powiedziała jedna z laureatek.

Aleksandra Jankowska, choć mieszka w Lęborku, przyjechała do Gdyni, gdyż tu może doskonalić swój piękny głos na profesjonalnych warsztatach, które  łączy z nauką w V LO w klasie humanistyczno-dziennikarskiej.

Z Jakubem Urbaniakiem, który jej akompaniował na gitarze, zaprzyjaźniła się w związku z konkursem. Oboje niezwykle muzykalni rozumieją się bez słów. Przecież Kuba trzecioklasista jest znanym w V LO multinstrumentalistą, zwycięzcą konkursów wewnątrzszkolnych (np. na ciekawą interpretację pieśni ,,Witaj, Maj, Trzeci Maj” w 2010 r., na wykonanie pieśni legionowej w 2010r.), jest wyróżnionym uczestnikiem konkursów międzyszkolnych (np. w zeszłorocznej edycji konkursu ,,Gdynia moje miasto – okno na świat” w duecie z Martą Kaczmarek z kl. IIIc) , jest także członkiem szkolnego zespołu, którego występy uświetniają uroczystości. Od dawna gra w orkiestrze! Jakub Urbaniak  przede wszystkim gra na różnych instrumentach, mniej ceni swój ciekawy, piękny głos. – Gdy mam śpiewać, albo występuję na scenie sam, jestem bardzo stremowany – wyznaje Kuba.

Oboje – Ola i Kuba – są wrażliwi, nieśmiali i skromni, choć obdarzeni niewątpliwym talentem muzycznym.

My również trzymamy za nich kciuki, gratulujemy i  życzymy  kolejnych sukcesów. Na pewno wystąpią na uroczystym podsumowaniu gdyńskiego projektu w lutym 2012  r. w Muzeum Miasta Gdyni.

Podczas przygotowań do konkursu wsparcia udzieliły im i towarzyszyły podczas konkursowych zmagań pp.: Aneta Batko, Urszula Motyl-Śliwa i pisząca te słowa

Wiesława Krajewska

FILM NA YOUTUBE


Wewnątrzszkolny system oceniania
Komunikat
Komunikat Dyrektora Szkoły
XXVII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
 • P
 • W
 • Ś
 • CZ
 • P
 • S
 • N
 • 29
 • 30
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • zobacz pełny harmonogram roku szkolnego
  Nasza szkoła
  XXVII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
  Gdyńska giełda szkół
  UCZYMY RATOWAĆ !!!
  Gala podsumowująca Projekt "Gdynia, moje miasto - okno na świat"
  Wybory do SU w VLO
  „Młoda Krew Ratuje Życie”
  Konkurs "Wycieczka po Gdyni bez barier"
  Konkurs: Mowa na cześć Gdyni z okazji jej 93
  Zajęcia w szpitalu grudzień 2018
  Warsztaty i wykłady UG 2018
  I etap konkursu "Potyczki ekonomiczne 2019"
  Półfinały ogólnopolskiego konkursu Młody Lean Lider
  Warsztaty filmowe
  Urodziny Gdyni – „Gry miejskie”
  Konkurs Recytacji i Poezji Śpiewanej o Gdyni i morzu
  Msza pogrzebowa kpta Aleksandra Pawelca
  Wycieczka biblioteczna: "Stacja Kultura" w Rumi
  Szkolny Konkurs Języka Polskiego
  Warsztaty kreatywnego pisania
  II Pomorska #KOMORKOMANIA
  Kiermasz na rzecz Gdyńskich Hospicjów
  Wojewódzki Konkurs Małych Form Bajkowych w języku rosyjskim
  Kampania "BIAŁA WSTĄŻKA"
  60-lecie Honorowego Krwiodawstwa PCK
  Gdynia, moje miasto - okno na świat: Konkurs "Gra Miejska"
  Warsztaty – „WIELKA EMIGRACJA”
  Zajęcia z asertywności ze Szkołą TURBO Jazda Tadeusz
  Wieczór w Teatrze Muzycznym
  Rozwijamy kompetencje w ramach warsztatów międzykulturowych
  Nocne Manewry Ratownicze 2018
  100-lecie odzyskania niepodległości
  Szkolny konkurs recytatorski „Morze w rosyjskiej poezji"
  Warsztaty w Przedszkolu nr 35 "Pod żaglami"
  #KOMÓRKOMANIA - 21 potencjalnych dawców ❤
  Przedszkolaki w pracowni komputerowej
  Na styku kultur - warsztaty międzykulturowe
  Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej
  Pierwsze zajęcia na Symulatorze Broni Strzeleckiej „Śnieżnik”
  Rajd szlakiem płk. Dąbka
  Przy grobie Patrona
  Apel z okazji Dnia Patrona Szkoły
  Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
  © wszelkie prawa zastrzeżone
  zgodnie z ustawą o prawie autorskim
  i prawach pokrewnych
  V Liceum Ogólnokształcące
  im. płk Stanisława Dąbka
  ul. Dickmana 14
  81-109 Gdynia
  tel/fax: 58 625 44 68
  Dyrektor Szkoły: vlogdynia@wp.pl
  Sekretariat: vlogdynia@o2.pl
  Godziny pracy sekretariatu:
  pn - pt 8.00 - 15.00
  Krzysztof Cwalina
  kkcwalina@gmail.com
  projektowanie stron WWW