18.07.2019 | 06:29 strona główna | patronat | kontakt
V Liceum Ogólnokształcące
Współpraca z Komendą Miejską Policji Współpraca z Komendą Miejską Policji
w Gdyni
Kliknij tutaj aby uzyskać szczegółowe informacje.
Patronat Akademii Marynarki Wojennej Patronat Akademii Marynarki Wojennej
Wykłady, kursy, kontakt z wykładowcami.. To i wiele więcej zapewnia nam ścisła współpraca z AMW.
Wykładowcy AMW poprowadzą zajęcia z matematyki
15.11.2010 | 18:54

ZAPRASZAMY

Święto Niepodległości
15.11.2010 | 18:43

,,Legiony to żołnierska nuta”
(T. Biernacki ,,My, Pierwsza Brygada”)

Obchodzone co roku 11 listopada Święto Niepodległości Polski na stałe wpisane jest w program wychowania patriotycznego młodzieży V Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Stanisława Dąbka w Gdyni. Sylwetka patrona sprzyja wychowaniu patriotycznemu uczniów, a fenomen osobowości płk. Stanisława Dąbka uświadamia znaczenie wolnej Ojczyzny i zmusza do refleksji nad wartościami istotnymi w życiu. Szkolne uroczystości, czyli przygotowywane przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli akademie, apele i spotkania służą kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich.

Formuła obchodów świąt państwowych w V LO w Gdyni zrywa z tradycją akademii, której podstawą był program słowno – muzyczny przygotowany przez młodzież wyznaczonej klasy. Uroczystości organizowane wg nowych zasad angażują wszystkich chętnych uczniów szkoły i dają możliwość zaprezentowania różnych talentów i umiejętności. Opierają się one m. in. na metodzie konkursu, który zaspokaja naturalną w młodych ludziach potrzebę rywalizacji i zwycięstwa. W takiej atmosferze również z powodzeniem mogą być propagowane treści patriotyczne. Jedno jest pewne: zaangażowanie i siła przeżyć zarówno uczestników – wykonawców, jak i widzów – słuchaczy są dużo większe niż podczas tradycyjnych akademii.

Tym razem na długo przed Świętem Niepodległości organizatorzy obchodów (uczniowie klasy IIc, wychowawca Maria Bala) zaproponowali kolegom i koleżankom udział w konkursie na najciekawsze wykonanie pieśni legionowej wybranej spośród dziesięciu tytułów. Wśród nich były znane wszystkim: ,,O, mój rozmarynie”, ,,Rozkwitają pąki białych róż”, ,,Wojenko, wojenko”, ,,Jak to na wojence ładnie”, ,,Przybyli ułani pod okienko”, ,,My, Pierwsza Brygada”, ,,Raduje się serce”, ,,Maszerują strzelcy, maszerują”, ,,Jedzie na kasztance”, ,,Ułani, ułani”. Tegoroczne Święto Niepodległości oparte zostało na poezji legionowej, gdyż – choć nie jest ona arcydziełem literackim – stanowi piękny dokument atmosfery tamtych czasów i daje wyraz patriotycznego uniesienia. Ich bohaterami są prości żołnierze – legioniści oraz Naczelnik – Józef Piłsudski. Proste piosenki i wiersze zbliżone do stylistyki ludowej, pisane przez oficerów legionowych (Tadeusza Biernackiego, Wacława Kostka-Biernackiego, Wacława Denhoffa-Czarnockiego, Feliksa Gwiżdża, Tadeusza Osterę Ostrowskiego, Kazimierza Wroczyńskiego) powstawały spontanicznie, podejmowały różnorodną tematykę, dokumentowały walki, chwaliły wodza, wyrażały wiarę w zwycięstwo, dawały wyraz animuszu żołnierskiego. Często były anonimowe. Oddawały nastrój legionowej zbiorowości: zapał, rozczarowanie, tragizm i dumę. Przede wszystkim jednak dodawały otuchy i krzepiły serca, polska poezja legionowa charakteryzuje się przecież przewagą nastrojów optymistycznych, zapałem do walki oraz wiarą i nadzieją w zwycięstwo.

Emocje tkwiące w pieśniach legionowych spodobały się młodzieży V LO. Teksty wierszy oraz piosenek z nutami czekały na chętnych w szkolnej czytelni. Tutaj można też było skonsultować wybór utworu i umówić się na próbę. Pomoc zapewniali wychowawcy, poloniści i pracownicy biblioteki. A było nad czym się zastanawiać, gdyż organizatorom, oprócz tradycyjnych wykonań, chodziło też o jak najciekawsze, oryginalne, zaskakujące aranżacje. Czekano na solistów, duety, tercety, chórki, wykonania instrumentalne, zespołowe.

W ciągu kilku tygodni października i listopada trwał intensywny proces powstawania tych śpiewających grup. Zainteresowanie piosenką było dużo większe niż wierszami. Zmieniano koncepcje, szukano akompaniatorów, ćwiczono wybrane piosenki w różnych stylach (rock i blues też brano pod uwagę), dobierano skład zespołów. Szkoła rozbrzmiewała pieśnią legionową podczas długich przerw i po lekcjach. Niektórzy ćwiczyli w zaciszu domowym i efekt ujawnili dopiero w dniu występu. Lista chętnych uczestników konkursu (do wglądu w czytelni) powiększała się. Cieszyła różnorodność propozycji. Wieść o decyzji wystąpienia koleżanki, czy kolegów, mobilizowała tych niezdecydowanych i niepewnych. Utalentowanym muzycznie uczennicom i uczniom często towarzyszyli w próbach zaprzyjaźnieni rówieśnicy w roli doradców lub osób wspierających, pomagających im opanować nieśmiałość, czy brak wiary w umiejętności. Prawdziwe pospolite ruszenie. Radość i podniecenie niemal takie, jakie towarzyszyły Polakom, gdy po 123 latach niewoli odzyskali wolną Polskę. Zespoły z dwu klas pracowały nad żywym obrazem symbolicznie oddającym fragment ówczesnej rzeczywistości. Powstawała też multimedialna prezentacja okolicznościowa.

W części oficjalnej uroczystości, która odbyła się w przeddzień państwowego święta – obejrzano krótki historyczny film animowany. Następnie uczeń klasy informatycznej (Michał Ochtera z kl. IIa) w starannie wykonanej prezentacji multimedialnej i ustnym omówieniu slajdów przypomniał walkę Polaków o odzyskanie wolności oraz okoliczności i fakty historyczne, które do tego doprowadziły oraz bohatera Święta Niepodległości – Józefa Piłsudskiego. Jako podkład muzyczny wybrał utwory Chopina. Uczennice zaprezentowały wiersze legionowe Edwarda Słońskiego: ,,Już ją widzieli idącą…” (Agata Fronczek z kl. IIc) i ,,6 sierpnia. Naczelnikowi Państwa Józefowi Piłsudskiemu” (Marta Łabiak z kl. IIc). Przypomniano też, że odśpiewany na początku uroczystości hymn państwowy, zanim stał się pieśnią Rzeczypospolitej Polskiej, był pieśnią Legionów Polskich pod dowództwem generała Henryka Dąbrowskiego. Na zakończenie części oficjalnej, w związku z kończącym się Rokiem Fryderyka Chopina, Tomasz Hrycz z kl. IIIA zagrał ,,Etiudę minutową” naszego genialnego muzyka.

Druga część spotkania – ta konkursowa – została oparta na pieśni legionowej i żywych obrazach. W jury zasiadła dyrektor V LO – Alicja Adamczyk, pracownik biblioteki – Urszula Motyl-Śliwa, wychowawczyni klasy IIc – Maria Bala, opiekun Samorządu Uczniowskiego – Arkadiusz Suska, przew. Samorządu Uczniowskiego – Mateusz Muszyński. Wysłuchano wystąpień solistów wokalistów i instrumentalistów, duetów i tercetu. Najczęściej sięgano do piosenki ,,My, Pierwsza Brygada” (sł. Tadeusz Biernacki), którą wykonali: w wersji instrumentalnej na tenorze – Jakub Urbaniak z kl. IIa, duet ,,Marta” (Marta Jankierska, Marta Formella z kl. IIIc) i solo na gitarze – Artur Pawelczyk z kl. IIIa. Pieśń pt. ,,Rozkwitały pąki białych róż” (sł. Kazimierza Wroczyńskiego) wybrała solistka Marta Kaczmarek z kl. IIc, której akompaniował na gitarze multiinstrumentalista Jakub Urbaniak. Z dużą sympatią widownia przyjęła duet Michał Stolc z kl. I b i Jakub Urbaniak z bluesowym wykonaniem pieśni pt. ,,Maszerują strzelcy, maszerują”. Podczas obrad jurorów pokazano dwa żywe obrazy przygotowane przez klasę IId (wych. E. Nawrocka) i IIId (wych. E. Zarębińska-Szczodra). To znana uczniom V LO forma dramy. Twórcy – klasowy reżyser i uczniowie zastygający w bezruchu jako elementy dzieła – sięgnęli do wiedzy historycznej, by przedstawić na żywym obrazie ludzi i atmosferę tamtych lat. Z dużą pieczołowitością dobrano rekwizyty i tło. W tle brzmiała muzyka Chopina. Reżyserzy zespołów omówili klasowe dzieła. Na obrazie młodszych twórców, któremu nadali tytuł ,,Cud 1918 roku”, widniał Marszałek i jego żołnierze. Natomiast trzecioklasiści w centrum swego dzieła zatytułowanego ,,Ojczyzna wolna” umieścili koleżankę w koronie i biało-czerwonym stroju, jako uwolnioną Polskę. W geście błogosławieństwa wyciągnęła ona rękę nad klęczącym u jej stóp pełnym oddania żołnierzem, trzymającym w ręku datę 11.11.1918 r. Drugi żołnierz dumnie i wysoko podniósł polską flagę. Zanim jurorzy wrócili na salę, już poza konkursem, wystąpił Jakub Urbaniak (gitara) i Michał Stolc (śpiew), którzy wykonali utwór pt. ,,Sen”(słowa i muzyka Jakuba). Żywe obrazy oraz pozakonkursowe występy muzyczne umilały oczekiwanie na werdykt jury. A zwycięzcami konkursu na najciekawszą interpretację pieśni legionowej okazali się… wszyscy występujący. Przewodnicząca jury – dyrektor Alicja Adamczyk – ogłaszając werdykt wyjaśniła, że wobec tak różnych konkurencji, jakie zaprezentowali młodzi artyści (występy solowe, duety, instrumentalne i śpiew, aranżacje własne i tradycyjne), jury nagradza wszystkich.

- Dziękuję wam za zaangażowanie, za tyle pozytywnych emocji, jakie włożyliście w dzisiejsze święto. Daliście pokaz talentu i kreatywności. Gratuluję wam i dziękuję za ciekawe dokonania artystyczne, które uświetniły naszą szkolną uroczystość z okazji tak poważnego państwowego święta – mówiła dyrektor V LO.

Wszyscy występujący otrzymali z rąk dyrektora V LO kalendarze z polskimi pejzażami ufundowane przez Radę Rodziców.
- Według nas najlepszy był duet Michał Stolc i Jakub Urbaniak z bluesową wersją pieśni ,,Maszerują strzelcy, maszerują”- zgodnie orzekły uczennice z kl. IIIa – Agnieszka Bęben, Karolina Zander i Paulina Sakowska.
- Najciekawsza była część muzyczna dzisiejszej uroczystości. Wszyscy uczestniczyli w niej z ożywieniem. Chociaż i ta część oficjalna była godna uwagi – film historyczny i prezentacja kolegi wzbudziła nasze zainteresowanie – dopowiedział Filip Maksymiuk również z klasy IIIa.
Pełna artystycznej rywalizacji uroczystość dobiegła końca. Po konkursowych emocjonujących zmaganiach, wymowna cisza panowała, gdy konferansjerzy – Marta Łabiak i Kamil Szlachetka zakończyli szkolne Święto Niepodległości słowami Mariana Hemara (wiersz pt. ,,Ona”), przypominając, że z Ojczyzną jest tak, że:

,,Dopóki jest, pół wieku można żyć poza nią
(…) I można jej złorzeczyć, gorzkie żale mieć do niej.
(…)Dopóki jest. Gdy jej nie ma,
Ziemia jest głuszą daremną, niebo jest ciemną otchłanią
I nie ma na świecie szczęścia, bo go nie ma poza nią.”

“Piątka” na łamach gazet!

Wiesława Krajewska, nauczycielka V Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni

Wycieczka do Malborka
15.11.2010 | 18:42

Dnia 28.10.2010 r. odbyła się wycieczka do Malborka klas 1a i 1b. Młodzież zwiedziła Zamek Krzyżacki w nietypowy sposób. Było to zapoznanie się z zabytkiem gotyckim metodą interaktywną. Wyprawa rycerska, w której uczestniczyła młodzież, to szczególny rodzaj gry historycznej, podczas której uczniowie w małych grupach przemierzają tereny zamkowe. Wyposażeni byli we własną wiedzę, rozwiązywali szereg zadań i zagadek oraz spotykali Mistrzów Drogi – panie profesor: A.Łapę, J. Dorosińską i B. Przyradską- nie tylko odnajdywali szlak wiodący przez mroczne, zamkowe zakamarki, lecz także odkrywali tajemnice tego miejsca. Uczestnictwo w takiej wyprawie rycerskiej dało możliwość poznania historii poprzez zabawę oraz wykazania się sprawnością umysłu i ciała. Zabawa była ciekawa i wrażenie niesamowite. Zajęcia odbyły się pod czujnym okiem pracownika muzeum i organizatora zajęć pana kierownika Tomasza Bogdanowicza.


Wewnątrzszkolny system oceniania
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
Cała Polska czyta dzieciom (SP nr 33)
„Jak nie czytam, jak czytam” w V LO i Gim 28
 • P
 • W
 • Ś
 • CZ
 • P
 • S
 • N
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • zobacz pełny harmonogram roku szkolnego
  Nasza szkoła
  Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
  Piknik policyjny - Złota Karczma - 1D
  Centrum Filmowe 2c (2019.05.29)
  Komenda Główna Policji w Gdyni - 1D
  Konkurs policyjny WSAiB 2019
  Dzień tabliczki mnożenia
  Cała Polska czyta dzieciom (SP nr 33)
  „Jak nie czytam, jak czytam” w VLO i Gim28
  Książka Go
  Dzień Dziecka w VLO
  Szkolna wycieczka klas drugich
  Drzwi otwarte VLO
  Akcja "Cała Polska czyta dzieciom"
  Ogólnopolski Konkurs Potyczki Ekonomiczne
  XXVII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
  Gdyńska giełda szkół
  UCZYMY RATOWAĆ !!!
  Gala podsumowująca Projekt "Gdynia, moje miasto - okno na świat"
  Wybory do SU w VLO
  „Młoda Krew Ratuje Życie”
  Konkurs "Wycieczka po Gdyni bez barier"
  Konkurs: Mowa na cześć Gdyni z okazji jej 93
  Zajęcia w szpitalu grudzień 2018
  Warsztaty i wykłady UG 2018
  I etap konkursu "Potyczki ekonomiczne 2019"
  Półfinały ogólnopolskiego konkursu Młody Lean Lider
  Warsztaty filmowe
  Urodziny Gdyni – „Gry miejskie”
  Konkurs Recytacji i Poezji Śpiewanej o Gdyni i morzu
  Msza pogrzebowa kpta Aleksandra Pawelca
  Wycieczka biblioteczna: "Stacja Kultura" w Rumi
  Szkolny Konkurs Języka Polskiego
  Warsztaty kreatywnego pisania
  II Pomorska #KOMORKOMANIA
  Kiermasz na rzecz Gdyńskich Hospicjów
  Wojewódzki Konkurs Małych Form Bajkowych w języku rosyjskim
  Kampania "BIAŁA WSTĄŻKA"
  60-lecie Honorowego Krwiodawstwa PCK
  Gdynia, moje miasto - okno na świat: Konkurs "Gra Miejska"
  Warsztaty – „WIELKA EMIGRACJA”
  Zajęcia z asertywności ze Szkołą TURBO Jazda Tadeusz
  Wieczór w Teatrze Muzycznym
  Rozwijamy kompetencje w ramach warsztatów międzykulturowych
  Nocne Manewry Ratownicze 2018
  100-lecie odzyskania niepodległości
  Szkolny konkurs recytatorski „Morze w rosyjskiej poezji"
  Warsztaty w Przedszkolu nr 35 "Pod żaglami"
  #KOMÓRKOMANIA - 21 potencjalnych dawców ❤
  Przedszkolaki w pracowni komputerowej
  Na styku kultur - warsztaty międzykulturowe
  Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej
  Pierwsze zajęcia na Symulatorze Broni Strzeleckiej „Śnieżnik”
  Rajd szlakiem płk. Dąbka
  Przy grobie Patrona
  Apel z okazji Dnia Patrona Szkoły
  Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
  
  © wszelkie prawa zastrzeżone
  zgodnie z ustawą o prawie autorskim
  i prawach pokrewnych
  V Liceum Ogólnokształcące
  im. płk Stanisława Dąbka
  ul. Dickmana 14
  81-109 Gdynia
  tel/fax: 58 625 44 68
  Dyrektor Szkoły: vlogdynia@wp.pl
  Sekretariat: sekretariat@vlo.edu.gdynia.pl
  Godziny pracy sekretariatu:
  pn - pt 8.00 - 15.00
  Krzysztof Cwalina
  kkcwalina@gmail.com
  projektowanie stron WWW